Ból głowy i katar związany z wariantem Delta

Reklama

wt., 06/15/2021 - 20:40 -- MagdalenaL

Naukowcy twierdzą, że ból głowy, ból gardła i katar są obecnie najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z zakażeniem Covid w Wielkiej Brytanii.

Profesor Tim Spector, który prowadzi badanie Zoe Covid Symptom, mówi, że złapanie odmiany Delta może być „bardziej jak przeziębienie” dla młodszych ludzi. Ale chociaż mogą nie czuć się bardzo chore, mogą zarażać i narażać innych na ryzyko. Każdy, kto myśli, że może mieć Covid powinien wykonać test. Według NHS klasyczne objawy Covida, na które ludzie powinni zwracać uwagę, to: kaszel, gorączka, utrata zapachu lub smaku. Jednak prof. Spector twierdzi, że obecnie są one mniej powszechne, opierając się na danych, które zespół Zoe otrzymał od tysięcy osób, które zarejestrowały swoje objawy w aplikacji. „Od początku maja przyglądaliśmy się najczęstszym objawom u użytkowników aplikacji – i nie są one takie same, jak były” – mówi. Zmiana wydaje się być powiązana ze wzrostem wariantu Delta, po raz pierwszy zidentyfikowanego w Indiach i stanowiącego obecnie 90% przypadków Covid w Wielkiej Brytanii. Gorączka pozostaje dość powszechna, ale utrata węchu nie pojawia się już wśród 10 najczęstszych objawów, mówi prof. Spector.

Uczucie „wyłączenia”

„Wydaje się, że ten wariant działa nieco inaczej”- mówi. „Ludzie mogą myśleć, że właśnie mają jakieś sezonowe przeziębienie, a mimo to wychodzą na imprezy i mogą zarazić sześć innych osób”. „Uważamy, że to podsyca wiele problemów”. „Przesłanie tutaj jest takie, że jeśli jesteś młody, i tak będziesz mieć łagodniejsze objawy”. „Może to po prostu przypominać przeziębienie lub zabawne uczucie wyłączenia, ale zostań w domu i zrób test”.

Bóle mięśni

Podobnie badanie Imperial College London React obejmujące ponad milion osób w Anglii, kiedy dominował wariant alfa lub UK wykazało szeroki zakres dodatkowych objawów związanych z Covid. Dreszcze, utrata apetytu, bóle głowy i mięśni były razem najsilniej związane z zakażeniem, obok klasycznych objawów. Porady rządu mówią, że najważniejsze objawy Covid to: nowy ciągły kaszel, wysoka temperatura, utrata lub zmiana zapachu lub smaku. Istnieje kilka innych objawów związanych z Covid-19”- mówi. „Te inne objawy mogą mieć inną przyczynę i nie są same w sobie powodem do wykonania testu na Covid-19”. „Jeśli martwisz się swoimi objawami, zasięgnij porady lekarskiej”.

Autor: 
tłum. Oliwia Starzyńska
Polub Plportal.pl:

Reklama