Proces ws. „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”: polski sąd proponuje posiedzenie wyjazdowe w Niemczech

Reklama

wt., 05/16/2017 - 22:43 -- zzz

Skoro czterech niemieckich świadków obawia się przyjazdu do Polski w celu złożenia zeznań w procesie przeciwko producentom filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”, to polski sąd proponuje zorganizowanie posiedzenia wyjazdowego w Niemczech - informuje Reduta Dobrego Imienia.

 

W poniedziałek w krakowskim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko twórcom filmu "Nasze matki, nasi ojcowie".

Proces za naruszenie dóbr osobistych z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia wytoczył niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF 93-letni żołnierz Armii Krajowej, kpt. Zbigniew Radłowski.

Jak informuje Reduta Dobrego Imienia, od miesięcy sprawa stoi w miejscu ze względu na brak możliwości przesłuchania czterech świadków – m.in. producentów filmu. Pan Radłowski skierował do sądu list, w którym ze względu na pogarszające się zdrowie, prosi o przyspieszenie postępowania – chciałby doczekać rozstrzygnięcia. W związku z tym prowadzący sprawę Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie zaproponował stronom dwa rozwiązania: przesłuchanie świadków na terenie Niemiec podczas wyjazdowego posiedzenia sądu zgodnie z art. 17 Rozporządzenia Rady Europy lub wideokonferencję ze swobodą zadawania pytań. Do obu propozycji strona pozwana ma się ustosunkować w ciągu tygodnia.

Do tej pory przedstawiciele ZDF i niemiecki sąd wskazywali jedynie na możliwość zorganizowania wideokonferencji, ale pod warunkiem wcześniejszego przesłania pytań oraz braku możliwości zadawania pytań dodatkowych.

GotoweSpolki.pl

 

Autor: 
Mateusz Adamski/foto: kadr z filmu
Źródło: 

rp.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama