Godność i tożsamość narodowa - mieszczą się w katalogu dóbr osobistych

Reklama

pt., 12/23/2016 - 06:28 -- zzz

- Wyrok prawomocny oznacza, że od dzisiaj na portalu niemieckiej telewizji publicznej, przez miesiąc mają ukazywać się - wybite dużą czcionką - przeprosiny wobec pana Karola Tendery za użycie określenia "polskie obozy zagłady" - mówił nam mecenas Lech Obara, pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz. 

Informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny w Krakowie orzekł, iż niemiecka telewizja ZDF ma przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie haniebnego sformułowania „polskie obozy zagłady”.

 

- Teraz rolą państwa polskiego jest by sukces tego procesu przenieść tam, gdzie jest to konieczne. Niemcy muszą wiedzieć, że pokrzywdzeni takimi sformułowaniami wygrywają procesy, że polski sąd może zmusić niemieckich wydawców do prostowania fałszerstw i ogłaszania przeprosin – dodał mec. Obara.

- To był na razie prywatny proces pana Tendery i stowarzyszenia, ale imieniu milionów. Oczekuję, żeby państwo polskie się włączyło do sprawy, chociażby przez publikowanie ogłoszeń np. takiego na łamach dziennika "Bild", że w toczącym się od lat procesie polski sąd nakazał niemieckiej telewizji przeprosić polską ofiarę Auschwitz, że telewizja ZDF została zmuszona do publikacji ogłoszenia, które wskazuje na jej niesumienność i nierzetelność, choćby przez posługiwanie się sformułowaniami, które wskazują na rzekome współsprawstwo Polaków w tworzeniu obozów zagłady. Takie ogłoszenia mogłyby informować też o innych procesach przed polskimi sądami – mówił mec. Obara.

Od części czwartkowego wyroku kancelaria mec. Lecha Obary już zapowiedziała złożenie kasacji, w której domagać się będzie także narzucenia zakazu używania podobnych, kłamliwych sformułowań przez ZDF w przyszłości.

Mecenasi Stowarzyszenie „Patria Nostra” prowadzą też dwie inne sprawy za użycie fałszujących historię określeń "polskie obozy śmierci" po publikacjach niemieckich redakcji pism "Focusa" i "Die Welt".

 

Źródło: https://niezalezna.pl/91161-godnosc-i-tozsamosc-narodowa-mieszcza-sie-w-katalogu-dobr-osobistych

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama