Czesi o reparacjach od Niemców

Reklama

pt., 11/08/2019 - 08:39 -- zzz

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Czech, Tomasza Petrziczka, kwestia wyegzekwowania reparacji wojennych od Niemiec nie jest aktualna. Tak szef MSZ odpowiedział na złożoną w parlamencie interpelację komunistycznego posła Jirzego Valenty.

 

Valenta domagał się odpowiedzi na pytanie o reparacje, wskazując m.in. na starania rządów Polski i Grecji. "Republika Czeska nie rozważa obecnie możliwości uzyskania odszkodowań od strony niemieckiej" - mówił Petrziczek.

Podkreślił, że zgodnie z czesko-niemiecką deklaracją z 1997 r. wszelkie niesprawiedliwości, popełnione w przeszłości, nie powinny obciążać przyjaznych stosunków obu państw. "Domaganie się reparacji mogłoby podważać klimat wzajemnego zaufania w Europie i z naszymi sąsiadami" - mówił Petrziczek.

Według szefa czeskiej dyplomacji Polska nie ma realnej szansy na odszkodowania wojenne w związku z umową z Poczdamu z lata 1945 r. Jego zdaniem wówczas to ZSRR zobowiązał się do uregulowania odszkodowań wojennych dla Polski.

Poseł Valenta od dłuższego czasu stawia na porządku dziennym w Izbie Poselskiej kwestie reparacji. W styczniu premier Andrej Babisz, odpowiadając na jego interpelację w podobnych duchu jak Petrziczek, "prosił o przewodnik, zgodnie którym rząd mógłby starać się o uzyskanie reparacji".

Przypomnijmy:

W wyniku paktu Ribbentrop - Mołotow, Polska została podzielona przez Niemcy i ZSRR. Po klęsce Niemiec, Polska znalazła się pod okupacją ZSRR.

Polska nie otrzymała należnych reparacji wojennych. Niemcy pokrętnie tłumaczą, że Polsce nie należą się reparacje, ponieważ już je wypłacili Stalinowi, który rzekomo miał je przekazać Polsce. (czyli wspólnikowi w napaści na Polskę).

Czytaj więcej: https://historia.plportal.pl/node/704 Jak wyglądało przekazywanie reparacji wojennych przez Niemcy i kto otrzymał reparację?

Polskie straty wojenne w ujęciu materialnym ocenia się na około 3 biliony dolarów. W ocenie strat nie wzięto pod uwagę ubytku w substancji ludzkiej. Amerykański instytut wycenił życie jednego podatnika na kwotę 1,5 miliona dolarów. Tyle właśnie przeciętny podatnik przynosi zysku gospodarce.

W wyniku II Wojny Światowej zginęło ponad 6 milionów Polaków. W 1939 roku Polskę zamieszkiwało około 36 milionów obywateli. W 1946 roku Polska na skutek zaplanowanej przez Niemców zagłady ludności polskiej i strat terytorialnych, które wyniosły 23%, liczyła zaledwie 24 miliony.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama