USA proponują alternatywny sojusz w Europie Wschodniej

Reklama

czw., 06/16/2022 - 11:15 -- zzz

Stany Zjednoczone popierają utworzenie unii Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Polski i krajów bałtyckich - przekazała Stała Przedstawicielka USA przy NATO Julianna Smith.

- Jeśli więc członkowie NATO są podzieleni na formaty lub grupy partnerstwa, które są w stanie pomóc budować potencjał i współpracować na rzecz wzmocnienia Sojuszu, chcielibyśmy to poprzeć – powiedziała Smith.

Nowy sojusz  to idea premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Pod koniec maja włoski dziennik "Corriere Della Sera" poinformowała, że ​​premier Boris Johnson zaproponował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu stworzenie nowego systemu sojuszy politycznych, gospodarczych i wojskowych jako alternatywy dla UE.

Nie chcę oferować Ukraińcom żadnych złudzeń ani kłamstw - powiedział francuski minister ds. europejskich Clément Beaune.

Nowo utworzona unia miałaby zjednoczyć kraje nieufne wobec Brukseli i krytykujące Niemcy za niepewną  reakcję na rosyjską agresję.

Johnson pracował nad swoim pomysłem od ponad miesiąca. Po raz pierwszy przedstawił go Wołodymyrowi Zełenskiemu, kiedy 9 kwietnia przybył do Kijowa.

Na czele modelu Wspólnoty Europejskiej zaproponowanego przez brytyjskiego premiera stoi Wielka Brytania, która niedawno opuściła UE. Według gazety, Unia ma również obejmować Ukrainę, Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę, a być może także Turcję na późniejszych etapach.

Kijów nie zajął stanowiska wobec inicjatywy brytyjskiej, ale jej nie odrzucił.  Zełenski czeka na szczyt UE w dniach 23-24 czerwca, kiedy przywódcy dwudziestu siedmiu krajów zostaną poproszeni o podjęcie decyzji, czy przyznać Ukrainie status kandydata do członkostwa w UE.

 

Niewykluczone jednak, że pogłoski na temat ewentualnego nowego sojuszu rozchodzą się właśnie teraz, aby wywrzeć presję na europejskich przywódców.

6 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina nie rozważa alternatywy dla członkostwa w Unii Europejskiej.

Autor: 
zzz
Źródło: 

interia

Polub Plportal.pl:

Reklama