USA odmówiły Izraelowi wspólnego potępienia polskiego rządu

Reklama

wt., 08/17/2021 - 07:02 -- zzz

Tak twierdzi izraelski dziennikarz, według którego Amerykanie uważają, że izraelski rząd w swej krytyce Polski poszedł za daleko.

Izraelski dziennikarz Eldad Beck, który pisze o polityce międzynarodowej w jednym w czołowych izraelskich portali, twierdzi, że Waszyngton skrytykował ostatnie ostre wypowiedzi szefa MSZ Izraelu Yaira Lapida. Lapid ostro potępił przyjęcie polskiej ustawy reprywatyzacyjnej i poradził ambasadorowi Polski, by nie wracał z zagranicznego urlopu do Izraela.

Marek Magierowski rzeczywiście nie wróci z urlopu do Tel Awiwu, a Izrael odwołał z Warszawy charge d'affaires Izraela (nowy ambasador nie zdążył przyjechać przed wybuchem skandalu). Beck twierdzi, że Amerykanom nie podobała się zbyt ostra ich zdaniem wypowiedź Lapida, a przede wszystkim "upokorzenie", jak pisze dziennikarza, polskiego ambasadora.

Co więcej, Beck powołując się na źródła dyplomatyczne twierdzi, że Waszyngton odmówił podpisania wspólnego z Izraelem oświadczenia potępiającego Polskę za przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej. Co nie znaczy, że Amerykanom się ta ustawa podoba — w weekend potępił ją sekretarz stanu USA.

USA zdaje sobie sprawę, że Warszawa jest w tej chwili ważna dla interesów amerykańskich i być może popełnili ostatnio szereg błędów, takich jak NS2. W przeciwieństwie do Izraela, który z dnia na dzień staje się balastem. USA wycofuje się z Bliskiego Wschodu. Irak, Syria, teraz Afganistan - USA w odwrocie. Polityka konfrontacyjna wobec Iranu została całkowicie wstrzymana. Brutalna polityka Izraela wobec Palestyńczyków, tylko pogłębia niechęć świata do Żydów, którzy dotychczas mieli murowane wsparcie USA. Byt państwowości Izraela zależy od kondycji i woli USA, a ta wcale nie jest najlepsza wobec rosnącej potęgi Chin. USA ma obecnie ważniejsze problemy niż troska o agresywne małe państwo skonfliktowane nawet z Polską.

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama