Dzięki energetyce odnawialnej ceny prądu na Litwie spadły. Polska węglem stoi i ceny energii rosną

Reklama

pon., 02/14/2022 - 06:47 -- zzz

W styczniu ceny prądu na Litwie znacznie spadły w porównaniu z grudniem. To sukces transformacji energetycznej naszego sąsiada. Niestety w Polsce wysokoemisyjne źródła energii elektrycznej są przyczyną wysokich cen za prąd.

 

Ceny prądu są jednym z głównych powodów wysokiej inflacji w Polsce. Wysokie emisje polskiej energetyki sprawiają, że prąd zaczyna być naprawdę drogi. Tymczasem u naszego sąsiada zielona strategia zaczyna się opłacać. Litwa od wielu lat stara się zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Według danych Eurostatu, w 2020 roku stanowiły one już 26,8%, dzięki czemu Litwa zajęła 10 miejsce. Polska była dopiero 23.

Wykres 1. Udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w krajach UE, Eurostat 2020

Energia odnawialna w UE

Ceny prądu na Litwie były w styczniu o 31% niższe niż miesiąc wcześniej

Jak podaje Rzeczpospolita, średnia rynkowa cena prądu na Litwie wyniosła w styczniu 145,9 euro za MWh. Oznacza to, że w porównaniu z grudniem spadła ona aż o 31%! Cena prądu była niższa także w pozostałych republikach bałtyckich. Na Łotwie było to 143,8 euro, a w Estonii 141,7 euro. Warto zauważyć, że wszystkie trzy kraje znajdują się w czołowej 10 państw członkowskich UE z największym udziałem OZE w miksie energetycznym Wysokie pozycje zajmują także trzy inne kraje leżące nad Bałtykiem – Szwecja (pierwsza w UE), Finlandia (druga w UE) oraz Dania (szósta w UE).

Dlaczego ceny prądu spadły?

Co przyczyniło się do spadku cen energii elektrycznej? To przede wszystkim zasługa wietrznej pogody. Styczeń był wyjątkowo wietrzny, dzięki czemu turbiny wiatrowe na Litwie wyprodukowały blisko 200 gigawatogodzin energii elektrycznej.

To była jedna z głównych przyczyn zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach (…) i spadku cen prądu. Wiatr obniżył też ceny w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego – powiedział Liutaurasa Varanavičiusa z litewskiego państwowego operatora energetycznego Litgrid.

 

Przedstawiciel operatora zwraca też uwagę na to, że do obniżki cen przyczyniła się cieplejsza pogoda. Zużycie energii elektrycznej spadło o 2% w porównaniu z grudniem.

Zobacz też: Spór o cenę prądu, czyli jak rząd i opozycja robią ludziom wodę z mózgu [FELIETON]

Dobre wyniki osiągnęły też wiatraki w Polsce. Wygenerowały one w styczniu ponad 2,5 TWh. To rekord. Bardzo dobrze widać to w danych udostępnianych przez fundację Instrat. Tydzień temu, 6 lutego, dzięki niskiemu zużyciu oraz dużej wietrzności, energetyka wiatrowa odpowiadała aż za 34% polskiego miksu energetycznego. Niestety są też dni kiedy sam węgiel stanowi ponad 80%.

Wykres 2. Produkcja energii elektrycznej w Polsce według źródła

Produkcja prądu w Polsce według technologii

Źródło: https://energy.instrat.pl/generation_by_fuel

Wysoki udział energetyki węglowej w połączeniu z rekordowymi cenami CO2 powoduje, że nasze rachunki za prąd rosną tak szybko. Ceny uprawnień do emisji są coraz bliżej przebicia psychologicznej granicy 100 euro. Dynamika wzrostu jest niepokojąca. Jeszcze w styczniu 2021 roku ceny emisji 1 tony CO2 oscylowały koło 33-34 euro. Oznacza to, że 12 miesięcy temu ceny CO2 były… 3 krotnie niższe niż teraz

 

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

obserwatorgospodarczy.pl/

Polub Plportal.pl:

Reklama