Była "Patointeligencja" - jest "Osiem gwiazd". Hymn wkurzonych młodych

Reklama

czw., 10/29/2020 - 16:38 -- MagdalenaL

Zeszłoroczny sukces Maty - licealisty z Warszawy - dla wielu był szokiem. Szybko został okrzyknięty głosem swojego pokolenia, a jego "Patointeligencja" biła rekordy popularności na YouTubie, jak i na Spotify. Nie dziwi więc, że teraz - gdy ulicami polskich miast maszerują tysiące ludzi z niecenzuralnymi ośmioma gwiazdkami na ustach - powstał hymn wkurzonego najmłodszego pokolenia. Czy Karol Krupiak i jego "Osiem gwiazd (wojna)" mają szansę być właśnie hymnem manifestujących? Wiele na to wskazuje.

 

  • Trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W całej Polsce od zeszłego tygodnia organizowane są marsze i demonstracje
  • Nastroje społeczne są dobrze wyczuwalne w muzyce. Inwencja twórcza nie zna granic - świadczy o tym "polska wersja" utworu "Call on me" czy partyzanckiej piosenki z okresu II wojny światowej, "Bella Ciao"
  • Do grona tych, który zdecydowali się wyrazić swój sprzeciw muzyką właśnie dołączył licealista z Tych, Karol Krupiak
  • W utworze "Osiem gwiazd (wojna)" krytykuje władzę. Jako głos swojego pokolenia rapuje odważną deklarację: "miarka się przebrała teraz wam mówimy dość / po was pozostanie tylko głośny pisk / ulice skandują bardzo głośno jeb*** pis"

Utwór Krupiaka - licealisty z I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach - to znak wsparcia dla Strajku Kobiet. To o jego utworze na Twitterze napisał Zbigniew Hołdys: "wysmażył przejmujący kawałek raperski o tym, co się dzieje. Pcham go bez wahania dalej, jeśli możecie - też go rozsiejcie".

"Obecna sytuacja w kraju wymaga komentarza. Dla mnie najlepszy komentarz, to ten poprzez muzykę. Tak więc napisałem i nagrałem utwór, w którym nie wyrażam się w superlatywach o partii rządzącej. Nagrałem to jako wyraz wsparcia dla wszystkich protestujących, a w szczególności dla protestujących kobiet. Nagrałem to w trosce o kobiety, które są mi najbliższe, tak więc moją mamę, siostrę, wszystkie przyjaciółki i koleżanki. Ten utwór jest dla was" - napisał na Instagramie.

"Proszę was o udostępnianie, jeśli zgadzacie się ze słowami zawartymi w treści utworu. Jestem z wami!" - zaapelował.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/strajk-kobiet-ws-aborcji-karol-krupiak-i-osiem-gwiazd-hymn-protestow/ywhr515

Autor: 
Redakcja
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama