"Twoja twarz brzmi znajomo": występ Bogumiła Romanowskiego skrytykowany w zagranicznych mediach

Reklama

pon., 11/05/2018 - 15:21 -- koscielniakk

Anglojęzyczny serwis Complex.com skrytykował występ Bogumiła Romanowskiego w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Zagraniczny portal określił cover utworu Drake'a jako "okropny" i "obraźliwy". Kontrowersje wzbudziło głównie pomalowanie twarzy uczestnika na czarno.

 

 

W najnowszym odcinku programu "Twoja twarz brzmi znajomo" Bogusław "Boogie" Romanowski wykonał utwór "Hotline Bling" Drake'a w pełnej charakteryzacji na kanadyjskiego muzyka. Jego występ w Polsce nie został uznany za szczególnie kontrowersyjny. Całkiem inaczej odebrano go w krajach anglojęzycznych, gdzie makijaż Romanowskiego uznano za oburzający.

"Blackface", czyli charakteryzowanie twarzy białej osoby, by przypominała czarną, wywodzi się z XIX-wiecznego teatru i w wielu krajach - m.in. Stanach Zjednoczonych - jest uważane za rasistowskie. Taka forma makijażu odwołuje się do stereotypowych, karykaturalnych wyobrażeń na temat czarnoskórych, dodatkowo budzi skojarzenia z czasami niewolnictwa.

Serwis Complex.com określa występ jako "płaski i obraźliwy". Zaznacza, że charakteryzacją Romanowskiego pochwalono się także na Instagramie, i najwyraźniej nikt pracujący przy programie nie zauważył w niej niczego niewłaściwego. "Bogumił nie przeprosił, a nawet nie zauważył, jak bardzo uwłaczający był jego makijaż, ale biorąc pod uwagę różnice kulturowe między Stanami i Polską, wątpliwe, by w ogóle się tym przejął" - czytamy na Complex.com.

W komentarzach pod zdjęciem na Instagramie głosy są wyraźnie podzielone. Polskojęzyczni użytkownicy przeważnie chwalą występ Romanowskiego, a wręcz określają go jako najlepszego uczestnika "TTBZ". Inaczej odbierają zdjęcie osoby z innych krajów. "Jako Amerykanin polskiego pochodzenia uważam to za niesamowicie rasistowskie. Powinniście się wstydzić"; "Niech ktoś powie Polakom, że makijaż blackface jest rasistowski" - czytamy pod zdjęciem.

 

 

Autor: 
--------------
Źródło: 

Onet

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama