Decyzje w sprawie Świąt Wielkanocnych ‒ nie będzie święconki

Reklama

pon., 03/23/2020 - 19:22 -- koscielniakk

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a szerząca się epidemia koronawirusa wymusza zmiany na przedstawicielach władz kościelnych. Biskupi zdecydowali się wprowadzić zmiany w obchodach i udzielić kolejnych dyspens.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydał instrukcje dotyczące tego, jak powinny przebiegać obrzędy świąt Wielkanocnych w 2020 roku. W celu uniknięcia bliskich kontaktów prezydium zaleca m.in rezygnację z tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę oraz ogranicza liczbę wiernych w kościołach.

Jak będą wyglądać święta?

W Wielki Czwartek zaleca się ograniczenie liczby uczestników podczas Mszy Świętej Krzyżma. Księża mogą również odprawić mszę dwukrotnie, rano i wieczorem, tak aby większa liczba osób mogła wziąć udział w uroczystości. Zrezygnować ma się również z tradycyjnego obrzędu obmycia nóg.

W Wielki Piątek kościoły mają zostać otwarte bez zmian, liczba przebywając ma zostać jednak ograniczona do małych grup. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w sobotę. Nie odbędzie się jednak święcenie pokarmów. Biskupi zalecają, aby przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa tuż przed śniadaniem wielkanocnym.

Biskupi mogą udzielić też dyspensy od obowiązku uczestnictwa w wielkanocnej Mszy Świętej. Księża nie będą używali wody święconej, a wszystkie obrzędy skrócone no najważniejszych elementów. Ludowe tradycje i długie uroczystości podczas Wielkiego Tygodnia mogą decyzjom biskupa zostać przesunięte na inny termin, często jako najbardziej prawdopodobny wymienia się wrzesień.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

gazeta.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama