1 dzień lata i rusza "Radio z Latem"

Reklama

pt., 06/21/2019 - 10:31 -- zzz

1 dzień lata i rusza "Radio z Latem" . Znów na antenie Polskiego Radia w programie pierwszym usłyszymy każdego dnia lata „Polka Dziadek"

Lato z Radiem – audycja nadawana latem w Programie I Polskiego Radia.

Po raz pierwszy zaistniała na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem Lata z Radiem był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana „na żywo”. W 1973 program powrócił na antenę radia.

W 1995 roku wydana została pierwsza płyta z przebojami „Lata z Radiem”, której sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy i pod koniec wakacji otrzymała ona status złotej płyty. Od tej pory co roku wydawane są płyty z przebojami, zarówno najnowszymi, jak i tymi sprzed lat. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z Radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano a 12 w południe. W późniejszych latach zmieniono formułę – obecnie koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku z „wielką tubą” obchodzono 40-lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40-lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971–2011.

Od 1971 sygnałem Lata z Radiem jest utwór „Polka Dziadek”. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z Radiem „wyłowił” z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni.

W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6 różnych językach. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski). Sygnał nagrali Marian Adamski i Wojciech Nowak.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plporatal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama