
Według dziennika "Die Welt" żądania reparacji wojennych są z prawnego i politycznego punktu widzenia nieuzasadnione i służą jedynie odwróceniu uwagi opinii publicznej od reformy sądownictwa.
"Nie ulega wątpliwości, że Polska poniosła ogromne szkody w wyniku drugiej wojny światowej" i że procentowo Polska poniosła największe straty w ludziach ze wszystkich państw okupowanych przez Niemców.
To prawda, że niemieccy okupanci nie tylko zrównali z ziemią Warszawę, ale też systematycznie rabowali rolnictwo wywołując klęski głodu oraz masowe umieranie.
Autor próbuje dowieźć, że wycena tych szkód jest niemożliwa. A nawet jeśli by się to udało, żadne państwo świata nie byłoby w stanie zapłacić tak gigantycznych sum. Niemiecki dziennikarz podaje przykład, że doświadczenia z reperacjami po wojnie francusko-pruskiej z 1871 r. oraz po I wojnie światowej uczą, iż roszczenia reparacyjne prowadzą do negatywnych konsekwencji, takich jak niezadowolenie, nienawiść, a w najgorszym razie kolejny konflikt.
"Nikt nie podważa zbrodni, których dokonały w Polsce hitlerowskie Niemcy. Pomimo to żądania reparacji są nieuzasadnione z tych kilku powodów" - pisze niemieckich "Die Welt".
Niemiecki dziennik podaje, że w protokole Konferencji Poczdamskiej zapisano, że roszczenia reparacyjne Polski zostaną zaspokojone przez ZSRR z uzyskanych przez to państwo reparacji.
Ponadto 24 sierpnia 1953 r. rząd ówczesnej PRL oświadczył, że Niemcy w wystarczającym stopniu wywiązały się ze zobowiązań płatności reparacji i w interesie pokojowego rozwoju Niemiec PRL rezygnuje z dniem 1 stycznia 1954 z reparacji.
Ponadto - wylicza "Die Welt" - w 2004 r. zarówno ówczesny premier Marek Belka jaki prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczyli, że sprawa reparacji jest zamknięta. Takie stanowisko prezentuje także niemiecki rząd.
Niemiecki dziennik zapomniał o pakcie Ribbentrop - Mołotow, po którym Polska została podzielona przez przez Niemcy i ZSRR. Po klęsce Niemiec, Polska znalazła się pod okupacją ZSRR, więc jako kraj zniewolony i okupowany przez ZSRR nie mogła samodzielnie decydować o własnym losie. Rzekome reparacje nigdy Polsce nie zostały wypłacone w całości, a jedynie w niewielkiej części i to z łaski Stalina.
Czytaj więcej: https://historia.plportal.pl/node/704 Jak wyglądało przekazywanie reparacji wojennych przez Niemcy i kto otrzymał reparację?
Polskie straty wojenne w ujęciu materialnym ocenia się na około 3 biliony dolarów. W ocenie strat nie wzięto pod uwagę ubytku w substancji ludzkiej. Amerykański instytut wycenił życie jednego podatnika na kwotę 1,5 miliona dolarów. Tyle właśnie przeciętny podatnik przynosi zysku gospodarce.
W wyniku II Wojny Światowej zginęło ponad 6 milionów Polaków. W 1939 roku Polskę zamieszkiwało około 36 milionów obywateli. W 1946 roku Polska na skutek zaplanowanej przez Niemców zagłady ludności polskiej i strat terytorialnych, liczyła zaledwie 24 miliony.
Czytaj więcej: https://historia.plportal.pl/node/702 Straty po II wojnie światowej. Wyliczenia ekspertów
Die Welt/plportal.pl