Niemcy nie zapłacą Polsce reparacji, bo roszczenia to niezadowolenie, nienawiść i kolejna wojna

Reklama

sob., 08/05/2017 - 11:37 -- zzz

Według dziennika "Die Welt" żądania reparacji wojennych są z prawnego i politycznego punktu widzenia nieuzasadnione i służą jedynie odwróceniu uwagi opinii publicznej od reformy sądownictwa.

url.jpg

"Nie ulega wątpliwości, że Polska poniosła ogromne szkody w wyniku drugiej wojny światowej" i że procentowo Polska poniosła największe straty w ludziach ze wszystkich państw okupowanych przez Niemców. 

To prawda, że niemieccy okupanci nie tylko zrównali z ziemią Warszawę, ale też systematycznie rabowali rolnictwo wywołując klęski głodu oraz masowe umieranie.

Autor próbuje dowieźć, że wycena tych szkód jest niemożliwa. A nawet jeśli by się to udało, żadne państwo świata nie byłoby w stanie zapłacić tak gigantycznych sum. Niemiecki dziennikarz podaje przykład, że doświadczenia z reperacjami po wojnie francusko-pruskiej z 1871 r. oraz po I wojnie światowej uczą, iż roszczenia reparacyjne prowadzą do negatywnych konsekwencji, takich jak niezadowolenie, nienawiść, a w najgorszym razie kolejny konflikt. 

"Nikt nie podważa zbrodni, których dokonały w Polsce hitlerowskie Niemcy. Pomimo to żądania reparacji są nieuzasadnione z tych kilku powodów" - pisze niemieckich "Die Welt".

Niemiecki dziennik podaje, że w protokole Konferencji Poczdamskiej zapisano, że roszczenia reparacyjne Polski zostaną zaspokojone przez ZSRR z uzyskanych przez to państwo reparacji. 
Ponadto 24 sierpnia 1953 r. rząd ówczesnej PRL oświadczył, że Niemcy w wystarczającym stopniu wywiązały się ze zobowiązań płatności reparacji i w interesie pokojowego rozwoju Niemiec PRL rezygnuje z dniem 1 stycznia 1954 z reparacji.

 

Ponadto - wylicza "Die Welt" - w 2004 r. zarówno ówczesny premier Marek Belka jaki prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczyli, że sprawa reparacji jest zamknięta. Takie stanowisko prezentuje także niemiecki rząd.

Niemiecki dziennik zapomniał o pakcie Ribbentrop - Mołotow, po którym Polska została podzielona przez przez Niemcy i ZSRR. Po klęsce Niemiec, Polska znalazła się pod okupacją ZSRR, więc jako kraj zniewolony i okupowany przez ZSRR nie mogła samodzielnie decydować o własnym losie. Rzekome reparacje nigdy Polsce nie zostały wypłacone w całości, a jedynie w niewielkiej części i to z łaski Stalina. 

 

Czytaj więcej:   https://historia.plportal.pl/node/704  Jak wyglądało przekazywanie reparacji wojennych przez Niemcy i kto otrzymał reparację?

 

 

Polskie straty wojenne w ujęciu materialnym ocenia się na około 3 biliony dolarów.  W ocenie strat nie wzięto pod uwagę ubytku w substancji ludzkiej. Amerykański instytut wycenił życie jednego podatnika na kwotę 1,5  miliona dolarów. Tyle właśnie przeciętny podatnik przynosi zysku gospodarce.

W wyniku II Wojny Światowej zginęło ponad 6 milionów Polaków. W 1939 roku Polskę zamieszkiwało około 36 milionów obywateli. W 1946 roku Polska na skutek zaplanowanej przez Niemców zagłady ludności polskiej i strat terytorialnych, liczyła zaledwie 24 miliony.

 

Czytaj więcej: https://historia.plportal.pl/node/702    Straty po II wojnie światowej. Wyliczenia ekspertów​

 

url.jpg

 

Autor: 
Z.B. Ilustracja Gazeta Wyborcza Lech Mazurczyk
Źródło: 

Die Welt/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Komentarze

Wysłane przez Ptokiewicz (niezweryfikowany) w
Na początek niech oddadzą zrabowane dzieła sztuki, kosztowności, złote zęby!

Wysłane przez ba (niezweryfikowany) w
To swiadczy jakim narodem sa niemcy. Nie zasluguja na moj naimniejszy respekt. Nie tylko zniszczyli kraj, wymordowali ludzi, okradli nas i nie poczuwaja sie do zwrocenia kompensaty. Zawsze dozyly do panowania i dzis nadal robia to samo-dominujac Europa poprzez EU. Polska powinna miec swoja bron jadrowa. Moze wtedy nasi sasiedzi zostawili by nas w spokoju.

Wysłane przez mła (niezweryfikowany) w
Powinni zapłacić tak dotkliwą sumę żeby NIGDY już nie przyszło do ich głów wywoływanie kolejnej zawieruchy. Powinni również zapłacić Słowacy, Litwini, Ukraińcy, Rumuni, Bułgarzy itd ... oraz nasi "bracia" Węgrzy. Sojusznicy solidarnie - proporcjonalnie do winy.

Wysłane przez Xyz (niezweryfikowany) w
Nie wierzę, by polska cokolwiek otrzymała z tego tytułu od silniejszego militarnie i gospodarczo państwa, a najpewniej i tak podporzadkuja nas własnym interesom w imię wyższego dobra i pokoju.

Wysłane przez dawid (niezweryfikowany) w
"silniejszego militarnie"? - o co by mieli niby walczyć, za kogo? za co? za muzułmańskich migrantów zalewających kraj?

Wysłane przez Spokojnie (niezweryfikowany) w
Niebawem zjedzą ich uchodźcy, których sami zaprosili.

Wysłane przez PogromcaPis (niezweryfikowany) w
Podniecajcie się dalej. Ciekawe ile Kaczyński zapłaci za sprzedanie Polski swojej partii.

Wysłane przez Kosa (niezweryfikowany) w
A tobie nie zapłaci nikt, po prostu dałeś się zmanipulować i zamiast mysleć o potomkach, to szukasz sposobu by dopiec pisowi, i to za darmo ... cwele z kodu chociaż faktury wystawiają a ty co masz z tego, że z pisem walczysz ? Miłość braci z szwablandi ?

Wysłane przez dawid (niezweryfikowany) w
"silniejszego militarnie"? - o co by mieli niby walczyć, za kogo? za co? za muzułmańskich migrantów zalewających kraj?

Wysłane przez tolek89 (niezweryfikowany) w
Niemcy są w moim mniemaniu przegranym krajem... Dzięki tysiącom uchodzćów. A już za kilkanaście lat niemcy będą mniejszością we własnym kraju heh.

Wysłane przez niki (niezweryfikowany) w
"Marek Belka jaki prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczyli, że sprawa reparacji jest zamknięta." No to winnych już mamy. Druga spawa, jak nie chcą płacić to niech się nie wcinają w sprawy wewnętrzne Polski, chyba że maja moralność Kalego. Po trzecie, jak zauważono w poprzednich komentarzach wystarczy jeszcze jedno pokolenie a etniczni Niemcy znikną, na własną prośbę. Jednak nasze wnuki będą miały na zachodzie za sąsiadów Kalifat, ze wschody Carat po Putinie, na drugim brzegu Bałtyku feministyczną teokrację (tam feminizm i poprawność polityczna to już religia). Trój-morze, Wyszehrad czy inne koalicje będą i powstaną za sprawą wspólnych wrogów i zbieżnych interesów politycznych, oraz gospodarczych.

Wysłane przez mimi (niezweryfikowany) w
To co sie mowi, nie ma zadnego znaczenia, lewacy sprowadzili mowe do belkotu naszpikowanemu sprzecznosciami, mowia co im w danej chwili pasuje, nie zwazajac bezwstydnie, ze 5 minut temu mowili zupelnie cos innego, wiec niech nie kombinuja jak kon pod gorke, tylko placa, a dokumentu pisemnego zadnego nie ma, jakoby by Polska zrzekala sie reparacji.

Wysłane przez Kosa (niezweryfikowany) w
Kogo obchodzi, że niemcy zbankrutują. Niech sobie kredyt wezmą albo niech imigrantów wyślą do pracy. Oddawać dług !

Wysłane przez rtr (niezweryfikowany) w
chcemy reparacje.

Wysłane przez Pamietajacy (niezweryfikowany) w
"Nie ulega wątpliwości, że Polska poniosła ogromne szkody w wyniku drugiej wojny światowej" i że procentowo Polska poniosła największe straty w ludziach ze wszystkich państw okupowanych przez Niemców. To prawda, że niemieccy okupanci nie tylko zrównali z ziemią Warszawę, ale też systematycznie rabowali rolnictwo wywołując klęski głodu oraz masowe umieranie. HANBA !!!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama