Niemcy nie zapłacą Polsce reparacji, bo roszczenia to niezadowolenie, nienawiść i kolejna wojna

Reklama

sob., 08/05/2017 - 11:37 -- zzz

Według dziennika "Die Welt" żądania reparacji wojennych są z prawnego i politycznego punktu widzenia nieuzasadnione i służą jedynie odwróceniu uwagi opinii publicznej od reformy sądownictwa.

url.jpg

"Nie ulega wątpliwości, że Polska poniosła ogromne szkody w wyniku drugiej wojny światowej" i że procentowo Polska poniosła największe straty w ludziach ze wszystkich państw okupowanych przez Niemców. 

To prawda, że niemieccy okupanci nie tylko zrównali z ziemią Warszawę, ale też systematycznie rabowali rolnictwo wywołując klęski głodu oraz masowe umieranie.

Autor próbuje dowieźć, że wycena tych szkód jest niemożliwa. A nawet jeśli by się to udało, żadne państwo świata nie byłoby w stanie zapłacić tak gigantycznych sum. Niemiecki dziennikarz podaje przykład, że doświadczenia z reperacjami po wojnie francusko-pruskiej z 1871 r. oraz po I wojnie światowej uczą, iż roszczenia reparacyjne prowadzą do negatywnych konsekwencji, takich jak niezadowolenie, nienawiść, a w najgorszym razie kolejny konflikt. 

"Nikt nie podważa zbrodni, których dokonały w Polsce hitlerowskie Niemcy. Pomimo to żądania reparacji są nieuzasadnione z tych kilku powodów" - pisze niemieckich "Die Welt".

Niemiecki dziennik podaje, że w protokole Konferencji Poczdamskiej zapisano, że roszczenia reparacyjne Polski zostaną zaspokojone przez ZSRR z uzyskanych przez to państwo reparacji. 
Ponadto 24 sierpnia 1953 r. rząd ówczesnej PRL oświadczył, że Niemcy w wystarczającym stopniu wywiązały się ze zobowiązań płatności reparacji i w interesie pokojowego rozwoju Niemiec PRL rezygnuje z dniem 1 stycznia 1954 z reparacji.

 

Ponadto - wylicza "Die Welt" - w 2004 r. zarówno ówczesny premier Marek Belka jaki prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczyli, że sprawa reparacji jest zamknięta. Takie stanowisko prezentuje także niemiecki rząd.

Niemiecki dziennik zapomniał o pakcie Ribbentrop - Mołotow, po którym Polska została podzielona przez przez Niemcy i ZSRR. Po klęsce Niemiec, Polska znalazła się pod okupacją ZSRR, więc jako kraj zniewolony i okupowany przez ZSRR nie mogła samodzielnie decydować o własnym losie. Rzekome reparacje nigdy Polsce nie zostały wypłacone w całości, a jedynie w niewielkiej części i to z łaski Stalina. 

 

Czytaj więcej:   https://historia.plportal.pl/node/704  Jak wyglądało przekazywanie reparacji wojennych przez Niemcy i kto otrzymał reparację?

 

 

Polskie straty wojenne w ujęciu materialnym ocenia się na około 3 biliony dolarów.  W ocenie strat nie wzięto pod uwagę ubytku w substancji ludzkiej. Amerykański instytut wycenił życie jednego podatnika na kwotę 1,5  miliona dolarów. Tyle właśnie przeciętny podatnik przynosi zysku gospodarce.

W wyniku II Wojny Światowej zginęło ponad 6 milionów Polaków. W 1939 roku Polskę zamieszkiwało około 36 milionów obywateli. W 1946 roku Polska na skutek zaplanowanej przez Niemców zagłady ludności polskiej i strat terytorialnych, liczyła zaledwie 24 miliony.

 

Czytaj więcej: https://historia.plportal.pl/node/702    Straty po II wojnie światowej. Wyliczenia ekspertów​

 

url.jpg

 

Autor: 
Z.B. Ilustracja Gazeta Wyborcza Lech Mazurczyk
Źródło: 

Die Welt/plportal.pl

Komentarze

Wysłane przez Ptokiewicz (niezweryfikowany) w
Na początek niech oddadzą zrabowane dzieła sztuki, kosztowności, złote zęby!

Wysłane przez ba (niezweryfikowany) w
To swiadczy jakim narodem sa niemcy. Nie zasluguja na moj naimniejszy respekt. Nie tylko zniszczyli kraj, wymordowali ludzi, okradli nas i nie poczuwaja sie do zwrocenia kompensaty. Zawsze dozyly do panowania i dzis nadal robia to samo-dominujac Europa poprzez EU. Polska powinna miec swoja bron jadrowa. Moze wtedy nasi sasiedzi zostawili by nas w spokoju.

Wysłane przez Xyz (niezweryfikowany) w
Nie wierzę, by polska cokolwiek otrzymała z tego tytułu od silniejszego militarnie i gospodarczo państwa, a najpewniej i tak podporzadkuja nas własnym interesom w imię wyższego dobra i pokoju.

Wysłane przez dawid (niezweryfikowany) w
"silniejszego militarnie"? - o co by mieli niby walczyć, za kogo? za co? za muzułmańskich migrantów zalewających kraj?

Wysłane przez Spokojnie (niezweryfikowany) w
Niebawem zjedzą ich uchodźcy, których sami zaprosili.

Wysłane przez PogromcaPis (niezweryfikowany) w
Podniecajcie się dalej. Ciekawe ile Kaczyński zapłaci za sprzedanie Polski swojej partii.

Wysłane przez Kosa (niezweryfikowany) w
A tobie nie zapłaci nikt, po prostu dałeś się zmanipulować i zamiast mysleć o potomkach, to szukasz sposobu by dopiec pisowi, i to za darmo ... cwele z kodu chociaż faktury wystawiają a ty co masz z tego, że z pisem walczysz ? Miłość braci z szwablandi ?

Wysłane przez dawid (niezweryfikowany) w
"silniejszego militarnie"? - o co by mieli niby walczyć, za kogo? za co? za muzułmańskich migrantów zalewających kraj?

Wysłane przez tolek89 (niezweryfikowany) w
Niemcy są w moim mniemaniu przegranym krajem... Dzięki tysiącom uchodzćów. A już za kilkanaście lat niemcy będą mniejszością we własnym kraju heh.

Wysłane przez niki (niezweryfikowany) w
"Marek Belka jaki prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczyli, że sprawa reparacji jest zamknięta." No to winnych już mamy. Druga spawa, jak nie chcą płacić to niech się nie wcinają w sprawy wewnętrzne Polski, chyba że maja moralność Kalego. Po trzecie, jak zauważono w poprzednich komentarzach wystarczy jeszcze jedno pokolenie a etniczni Niemcy znikną, na własną prośbę. Jednak nasze wnuki będą miały na zachodzie za sąsiadów Kalifat, ze wschody Carat po Putinie, na drugim brzegu Bałtyku feministyczną teokrację (tam feminizm i poprawność polityczna to już religia). Trój-morze, Wyszehrad czy inne koalicje będą i powstaną za sprawą wspólnych wrogów i zbieżnych interesów politycznych, oraz gospodarczych.

Wysłane przez mimi (niezweryfikowany) w
To co sie mowi, nie ma zadnego znaczenia, lewacy sprowadzili mowe do belkotu naszpikowanemu sprzecznosciami, mowia co im w danej chwili pasuje, nie zwazajac bezwstydnie, ze 5 minut temu mowili zupelnie cos innego, wiec niech nie kombinuja jak kon pod gorke, tylko placa, a dokumentu pisemnego zadnego nie ma, jakoby by Polska zrzekala sie reparacji.

Wysłane przez Kosa (niezweryfikowany) w
Kogo obchodzi, że niemcy zbankrutują. Niech sobie kredyt wezmą albo niech imigrantów wyślą do pracy. Oddawać dług !

Wysłane przez rtr (niezweryfikowany) w
chcemy reparacje.

Wysłane przez Pamietajacy (niezweryfikowany) w
"Nie ulega wątpliwości, że Polska poniosła ogromne szkody w wyniku drugiej wojny światowej" i że procentowo Polska poniosła największe straty w ludziach ze wszystkich państw okupowanych przez Niemców. To prawda, że niemieccy okupanci nie tylko zrównali z ziemią Warszawę, ale też systematycznie rabowali rolnictwo wywołując klęski głodu oraz masowe umieranie. HANBA !!!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama