USA: Zaszczepieni mogą spotykać się bez maseczek

Reklama

wt., 03/09/2021 - 05:50 -- zzz

Osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 mogą spotykać się w pomieszczeniach w małych grupach z innymi zaszczepionymi, bez konieczności noszenia maseczek, lecz powinny je nosić na zewnątrz - zaleciło w poniedziałek amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Dyrektor CDC Rochelle Walensky powiedziała podczas briefingu, że nowe zalecenia przewidują, że osoby w pełni zaszczepione mogą również odwiedzać bez maseczek niezaszczepione osoby z grup niskiego ryzyka z innego gospodarstwa domowego, np. zaszczepieni dziadkowie odwiedzający swoje zdrowe dzieci lub wnuków.

 

CDC radzi, aby zaszczepione osoby w dalszym ciągu przestrzegały wielu środków ostrożności, takich jak unikanie średnich i dużych spotkań, noszenie maseczek podczas wizyt u niezaszczepionych osób z wielu gospodarstw domowych i noszenie maseczek w przypadkach kontaktów z osobami o wysokim stopniu zagrożenia Covid-19.

- Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w dalszym ciągu ponad 90 procent populacji nie jest jeszcze zaszczepiona, a na nas spoczywa obowiązek, by w przypadku, gdy notuje się 60 tysięcy nowych zakażeń dziennie, chronić tych, którzy są niezaszczepieni i bezbronni - podkreśliła dyrektor CDC.

Znoszenie obostrzeń w części stanów

 

W USA około 30 mln ludzi, czyli 9,2 proc. populacji kraju, zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 szczepionkami wyprodukowanymi przez Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Johnson & Johnson.

 

Prawie 18 procent populacji USA, czyli 58,9 mln osób dorosłych, otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

 

CDC wcześniej zalecało, aby ludzie nosili maseczki cały czas, jeśli nie są w stanie utrzymać dystansu co najmniej 6 stóp (1,83 m) od innych lub w pomieszczeniach innych niż ich własne domy.

Niektóre miasta i stany w USA rozpoczęły w ostatnich tygodniach znoszenie ograniczeń pandemicznych pomimo rad ekspertów ds. zdrowia publicznego twierdzących, że powinny one obowiązywać do czasu zaszczepienia większej liczby osób. Eksperci przypominają, że liczba zakażeń koronawirusem w kraju jest nadal wysoka, a bardziej zaraźliwe warianty SARS-CoV-2 są już powszechne

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

polsatnews

Polub Plportal.pl:

Reklama