"TEST DLA PRZEDSIĘBIORCÓW"? ZRÓBMY TEST NA "ODPOWIEDZIALNEGO POLITYKA" I WYRZUĆMY NIEUDACZNIKÓW

Reklama

śr., 05/15/2019 - 20:50 -- zzz

Założenie tzw. "testu dla przedsiębiorców" to karkołomne zadanie dla organów podatkowych. Jeśli przedsiębiorca wystawi jedną fakturę dla jednego kontrahenta, to czy organ podatkowy decyzją administracyjną wykreśli przedsiębiorcę z Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczej i wyda drugą decyzję dla kontrahenta, aby ze skutkiem natychmiastowym zatrudnił byłego przedsiębiorcę?

Powstaje pytanie, które przepisy powinny służyć ocenie czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność, czy też powinien być pracownikiem. Czy powinien temu służyć Kodeks Pracy, czy przepisy podatkowe?

- Fakt, że przedsiębiorca wystawia tylko jedną fakturę miesięcznie dla jednego podmiotu, nie powinien być głównym kryterium oceny, bo np. adwokat prowadzi czynności dla jednej kancelarii i ma zakaz konkurencji, co nie oznacza, że nie jest przedsiębiorcą, skoro ponosi ryzyko, nie ma ustalonych określonych godzin pracy, a nawet sam musi zdobyć klientów. Jeśli poszlibyśmy w tym kierunku, to piloci samolotów czy lekarze na kontrakcie w jednym szpitalu straciliby status przedsiębiorców?

Nagła zmiana podejścia przez organy skarbowe wywołałaby dużo kłopoty wielu branż i przestaniemy być konkurencyjni. - To pogorszy warunki prowadzenia biznesu w Polsce, a przypomnę, że w rankingu Doing Business spadliśmy w ostatnich latach o kilka miejsc w dół, głównie ze względu na obciążenia podatkowe i czas poświęcany na wypełnianie obowiązków podatkowych- dodaje przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

- Co będzie, jeśli usługodawca odmówi zatrudnienia byłego przedsiębiorcę i zatrudni Ukraińca?

- Co będzie, jeśli były polski przedsiębiorca skorzysta dobrodziejstwa przynależności do Unii Europejskiej, zmieni barwy kraju i będzie wykonywał tę samą usługę z firmy angielskiej lub czeskiej?

- Czy rząd ma świadomość, że Polacy to najlepsi kombinatorzy i na pewno poradzą sobie z tym absurdalnym przepisem?  Bo jak mówi porzekadło: "Polak to nie narodowość, a profesja".

Sposobów na obejście głupiego prawa jest wiele, dlatego wyborcy powinni zastanowić się nad "testem na odpowiedzialnego polityka" i wyrzucić kartą wyborczą analfabetów ekonomicznych.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plporatal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama