Środki z OFE trafią na indywidualne konta

Reklama

pon., 04/15/2019 - 14:36 -- zzz

Środki z OFE zostaną przekazane na indywidualne konta, a szczegóły planu rządu ws. przyszłości OFE zostaną przedstawione w trakcie popołudniowej konferencji prasowej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy przedstawić bardzo konkretny plan, w jaki sposób środki z OFE powinny być przekazane na indywidualne konta, zgodnie z tym co wcześniej mówiliśmy - powiedział Morawiecki.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w poniedziałek, że o godz. 14.20 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera.

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiony zostanie projekt rządu dotyczący OFE.

Premier Mateusz Morawiecki niedawno na łamach "Rzeczpospolitej" ogłosił powrót do koncepcji przekształcenia OFE i prywatyzacji zgromadzonych w nich środków poprzez przekazania ich na indywidualne konta emerytalne. Decyzje w tej sprawie miały być ogłoszone w najbliższych miesiącach.

........................

3.4.2019 informowaliśmy: Rząd rezygnuje z OFE. Powodem PPK

To obawa o powodzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawiła, że rząd wycofał się z pomysłu przejęcia naszych pieniędzy w Otwartych Funduszy Emerytalnych - ustalili dziennikarze RMF FM.

 

Jak informowaliśmy wcześniej, gabinet Mateusza Morawieckiego chciał dokończyć likwidację OFE, przekazując 75 procent naszych pieniędzy na nasze prywatne konta. A pozostałe 25 procent zabierając do publicznej kasy.

Teraz PiS zrezygnował z pomysłu przejmowania tych 25 procent.

Jak to się łączy z kwestią Pracowniczych Planów Kapitałowych? 1 lipca w Polsce wprowadzone zostaną Pracownicze Plany Kapitałowe. Od tego dnia będziemy mogli - z pomocą rządu - dobrowolnie dodatkowo odkładać na starość co najmniej 2 procent naszej pensji.

Wiele osób pyta jednak, czy to nie będzie powtórka z OFE, z których rząd PO-PSL zabrał połowę naszych pieniędzy. Żeby oddalić te obawy, PiS zrezygnował właśnie z ponawiania ruchu Platformy. Czyli nie będzie likwidował OFE, zabierając nam część pieniędzy. Całość ma zostać przekazana na nasze nowe prywatne konta emerytalne.

O tym, że rząd rezygnuje z zabierania 25 procent pieniędzy z OFE pierwszy o poranku napisał "SuperExpress". Potem potwierdziło to otoczenie Mateusza Morawieckiego.

Finalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale obecny bazowy scenariusz wygląda następująco: 100 proc. naszych pieniędzy z OFE zostanie przekazanych na nasze Indywidualne Konta Emerytalne albo Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W efekcie te pieniądze staną się naszymi prywatnymi. Nie będziemy mogli ich oczywiście zabrać, ale będą one dziedziczone i opisane jako "prywatne".

Nie wszystkim w rządzie ten pomysł się podoba. Wielu polityków czuje pokusę, by je przejąć do budżetu, tak jak wcześniej zrobiła to Platforma.

100 procent aktywów OFE przeniesionych?

Przeniesienie 100 proc. aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne to byłby bardzo dobry i korzystny scenariusz - uważa prezes PFR Paweł Borys. O takim pomyśle napisał w zeszłym tygodniu "SuperExpress".

- Uważam, że byłby to bardzo dobry scenariusz, z korzyścią dla uczestników OFE, pozwalający przekształcić system emerytalny i odbudować zaufanie do rynku kapitałowego, co jest istotne również w kontekście uruchamianych od 1 lipca PPK - powiedział PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu RozwojuPaweł Borys.

- Prowadzone były na zlecenie premiera analizy w tej sprawie, na ten moment prawdopodobieństwo przekazania 100% aktywów wydaje się bardzo wysokie - powiedział rozmówca PAP Biznes z kręgów rządu, pragnący zachować anonimowość.

Według ostrożnych szacunków, w pierwszym półtorarocznym okresie działania Pracowniczych Programów Kapitałowych przystąpi do nich połowa uprawnionych, później liczba uczestników będzie wzrastać - ocenia wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk.

Jak zapewnił, PPK to nie "drugie OFE" i obywatele nie muszą obawiać się o swoje oszczędności. Będą to prywatne pieniądze, którymi będzie można dowolnie dysponować - podkreślił.

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad przygotowaniem aktów wykonawczych do Pracowniczych Planów Kapitałowych i wdrożeniem systemu, po zakończeniu tych prac, będą podjęte decyzje co do zmian w zakresie Otwartych Funduszy Emerytalnych - poinformował PAP Biznes resort finansów. "Obecnie trwają prace nad przygotowaniem aktów wykonawczych do PPK i wdrożeniem systemu. Po zakończeniu tych prac, będą podjęte decyzje co do zmian w zakresie OFE" - napisał MF.

Autor: 
ZZZafp
Źródło: 

pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama