Powrót do normalności na rynku pracy w Polsce

Reklama

pon., 07/27/2020 - 15:39 -- MagdalenaL

Rynek pracy bardzo się zmienił. Raport firmy Hays pokazuje trendy i tendencje na tym rynku.

Około 50% firm ograniczyło procesy rekrutacji. Jest to wynikiem ograniczenia działalności i mniejszych przychodów. Dla wielu pracowników Covid-19 wywołał spadek płacy i czasu pracy, ograniczenie dodatkowych benefitów oraz zwiększenie obowiązków. Większość pracowników zaakceptowała obecne warunki i zmiany (76%). Najlepsze warunki są w sektorze IT. Rzadkie umiejętności są dalej szukane przez firmy, szczególnie specjaliści z sektora IT. Wiele firm zapowiada, ze po powrocie do lepszych warunków finansowych i przy wyższych dochodach będzie szukać pracowników.

Około 74% menażerów i specjalistów uważa, że obecny czas jest odpowiedni do zdobywania nowych kwalifikacji. Większość ocenia, ze posiada wystarczające umiejętności na swoim stanowisku. Obecne warunki negatywnie wpływają na satysfakcję z wykonywanej pracy. Problemy natury finansowej, obniżenie jakości życia wpływa na ocenę perspektyw kariery. W porównaniu z 2019 odsetek osób pozytywnie oceniających swoją karierę spadł o 29%, równocześnie odsetek osób negatywnie oceniających swoją przyszłość wzrósł o 5%.

Powrót do normalności?

Na rynku widać dużą niepewność zarówno na rynku firm jak i wśród pracowników. Perspektywa pracy zdalnej, spadek dochodów firm, ograniczenia popytu, wzrost cen i inflacji hamują powrót do dawnej normalności. Wiele firm ocenia, z powrót do dawnych warunków może potrwać miesiące lub nawet lata. Perspektywy drugiej fali Covid-19 może negatywnie wpłynąć na te perspektywy. Obecnie kończą się programy pomocowe dla zatrudnienia od rządu co może wywoła falę zwolnień. Gorsze warunki gospodarowania na pewną przełożą się na wzrost bezrobocia. Wzrasta również rywalizacja na rynku pracy, większa ilość specjalistów jest obecnie na etapie szukania pracy.

 

Podstawą nowego rynku pracy będą nowe wymagania firm wobec pracowników i ich kwalifikacji. Umiejętność pracy zdalnej może stać się dużym atutem. Rzadkie umiejętności i nowe kwalifikacje staną się dużą zaletą. Dopasowanie do potrze firmy jest kluczowe przy poszukiwaniu pracy.

Autor: 
Dorota Smoleńska
Polub Plportal.pl:

Reklama