Potwór PIS zwany Ładem. Zapłacimy "podatek od podatku", żeby wszyscy mieli równo źle

Reklama

wt., 02/08/2022 - 08:37 -- zzz

W zamieszaniu związanym z Polskim Ładem pojawił się kolejny problem. Okazuje się bowiem, że zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej spowodują, że nie tylko nie odliczymy jej od PIT, ale wręcz... zapłacimy od niej podatek. Na nieścisłość w przepisach zwraca uwagę Instytut Emerytalny.

 

"Podatkowe kłamstwo Polskiego Ładu" — tak swoją najnowszą analizę dotyczącą Polskiego Ładu zatytułowali Marcin Wojewódka i Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Co to znaczy? Eksperci przekonują m.in., że manipulacją jest mówienie o tym, że dochody poniżej 30 tys. zł rocznie są zwolnione z podatku. "Wynagrodzenie do tej kwoty jest objęte 9-proc. podatkiem zdrowotnym" — piszą przedstawiciele instytutu.

Ale jeszcze ciekawsze jest to, na co zwracają uwagę w kontekście zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że od stycznia Polacy płacą... podatek od podatku.

Jak to możliwe? Składka zdrowotna, w przeciwieństwie do składek społecznych (emerytalnej, rentowej, chorobowej czy wypadkowej), nie jest kosztem w rozumieniu ustawy o PIT. A to oznacza, że nie odejmuje się jej od przychodu, by otrzymać podstawę opodatkowania.

 

Efekt? Przy obliczaniu podatku w podstawie opodatkowania znajduje się nie tylko to, co rzeczywiście zarobiliśmy, ale również 9-proc. składka zdrowotna. I nie dość, że nie odliczymy jej już od podatku jak przed 2022 r., to jeszcze musimy od niej zapłacić podatek.

"Kolejny bubel w bublu. Takie cuda tylko w Polskim Ładzie" — napisała na Twitterze w tym kontekście była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Izabela Leszczyna.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama