POLACY PRZERAŻENI WYSOKĄ INFLACJĄ. UCIEKAJĄ W OBLIGACJE

Reklama

wt., 11/19/2019 - 06:45 -- zzz

Prawie 2 miliardy złotych Polacy wydali w październiku na obligacje skarbowe. To historyczny rekord. Ponad połowa pieniędzy trafiła na zakup obligacji indeksowanych inflacją, a więc takich, które tym więcej dają zarobić, im wyższy mamy wskaźnik wzrostu cen i usług.

Narodowy Bank Polski w najnowszej projekcji przewiduje, że ceny towarów i usług będą rosnąć w 2019 roku w tempie 2,3 proc., w 2020 r. dynamika przyspieszy do 2,8 proc., aby w 2021 r. spowolnić do 2,6 proc. W wywiadzie dla Business Insider Polska prof. Dariusz Filar, były członek RPP, zauważał jednak, że pomiędzy projekcją NBP a prognozami niezależnych ekspertów jest istotna rozbieżność. Ci drudzy są mniej optymistyczni i zakładają, że podwyższony poziom inflacji może być problemem na przestrzeni całego 2020 r. Ceny mogą rosnąć w tempie około 3,5 proc. lub nawet szybciej. Na pytanie, kto ma rację, Polacy już najwyraźniej znają odpowiedź, bo w październiku wytoczyli potężne działa w obronie portfeli przed inflacją.

Rekordowy miesiąc dla obligacji skarbowych

Inflacja to wróg naszych portfeli. Jeśli nie otrzymamy podwyżki wynagrodzeń w dokładnie takiej samej wysokości co wzrost inflacji, to będziemy ubożsi. Mniej możemy wydać w sklepach i mniej zaoszczędzić. Inflacja skutecznie też podgryza nasze zyski z inwestycji, a przypadku lokat bankowych, powoduje wręcz realne straty. Najwyraźniej Polacy zdają sobie z tego sprawę.

Z danych resortu finansów wynika, że jedynie w październiku na obligacje skarbowe indeksowane inflacją, a więc takie, których oprocentowanie uzależnione jest od wysokości wskaźnika wzrostu cen i usług, inwestorzy wydali ponad 1 mld zł. Łącznie Polacy kupili ponad 19,7 mln papierów skarbowych, na które wydali niemal 2 mld zł. Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii.

- Przez 12 miesięcy 2011 r. nabywców znalazły obligacje o wartości 2,2 mld zł. Teraz takie pieniądze Polacy potrafią zainwestować nie w ciągu roku, ale zaledwie miesiąca. Najnowsze dane są zaskakująco dobre także w porównaniu do wyników sprzed roku. W porównaniu do 10 miesiąca 2018 roku obserwujemy wzrost popytu na papiery skarbowe o 30 proc. - przypomina Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

 

Z danych Analiz Online wynika, że od początku roku sprzedaż obligacji oszczędnościowych zbliżyła się już do 14 mld zł, przekraczając wyniki ubiegłorocznego rekordu (12,7 mld zł). Połowę tej kwoty stanowiły obligacje 3-miesięczne i 2-letnie, a obligacje 4-letnie - jedną trzecią tegorocznej sprzedaży. Na koniec września łączna wartość obligacji oszczędnościowych w portfelach Polaków wyniosła 24,9 mld zł.

Foto: Bartosz Turek / HRE na podstawie danych Ministerstwa Finansów

 

Obligacje indeksowane inflacją, czyli obrona przed wzrostem cen

Gdyby nie było inflacji, to moglibyśmy z powodzeniem trzymać gotówkę na nieoprocentowanym rachunku bankowym, bez obaw o utratę jej wartości. Wzrost cen w gospodarce sprawia jednak, że siła nabywcza pieniędzy spada. Obligacje indeksowane inflacją zabezpieczają przed takim zjawiskiem. W październiku na tego typu papiery skarbowe Polacy wydali rekordowe ponad 1 mld zł. Najwięcej poszło na zakup obligacji 4-letnich, bo ponad 850 mln zł. Na obligacje 10-letnie nabywcy przeznaczyli 183,3 mln zł, a rodzinne dedykowane beneficjentom programu Rodzina 500+ – łącznie 11,8 mln zł.

Obligacje skarbowe 10-letnie w pierwszym roku inwestycji oferują co prawda "jedyne" 2,7 proc. zysku, ale już w kolejnych latach oprocentowanie jest wyliczane według wzoru: wartość inflacji plus 1,5 pkt proc.

Z kolei 4-letnie detaliczne papiery skarbowe oferują w pierwszym roku 2,4 proc., a w kolejnych rocznych okresach odsetkowych marża w wysokości 1,25 proc. powiększana jest o inflację.

- Realnie papiery te chronią wartość nabywczą oszczędności póki inflacja nie przekroczy poziomu 5,33 proc. - wylicza Bartosz Turek.

Chodzi o to, że w skrajnym przypadku - przy 5,33-proc. inflacji - oprocentowanie czteroletnich papierów wyniosłoby 6,58 proc. Odliczając podatek (19 proc.) zostaje nam "na rękę" około 5,33 proc., czyli siła nabywcza naszych oszczędności zostaje zachowana.

- Jeśli więc inflacja jest niższa niż 5,33 proc., to na czteroletnich papierach realnie zarabiamy, a przy wyższym wzroście cen dóbr i usług realnie tracimy na inwestycji w "czterolatki". Podobny mechanizm indeksowania inflacją, dzięki któremu obligacje dają zarobić więcej przy szybszym wzroście cen, działa w przypadku obligacji sześcio-, dziesięcio- i dwunastoletnich - dodaje Bartosz Turek.

W przypadku rodzinnych obligacji sześcioletnich oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 2,8 proc., a w kolejnych latach jest liczone według wzoru: inflacja plus 1,75 pkt proc. Oznacza to, że jeśli inflacja wynosi 3 proc., to zarabiamy 4,75 proc. W przypadku dwunastoletnich papierów rodzinnych oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 3,2 proc., a potem ustalane jest według wzoru: inflacja plus 2 pkt proc. marży. Zatem, jeśli inflacja wynosi 3 proc., to zarabiamy w tym wypadku aż 5 proc. Wadą obligacji rodzinnych jest jednak to, że są przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów programu 500 plus i można na nie wpłacić kwotę nie wyższą niż suma uzyskanych świadczeń.

Foto: Bartosz Turek / HRE na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Obligacje skarbowe można odsprzedać w dowolnym momencie i odzyskać zainwestowane pieniądze wraz z odsetkami. Zapłacimy jednak prowizję, która nieco obniży zysk.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

businessinsider.com.pl

video: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama