PIS ZAMYKA GOSPODARKĘ I WPROWADZA NOWE OBOSTRZENIA

Reklama

sob., 10/17/2020 - 10:08 -- zzz

W piątek (16 października) w Dzienniku Ustaw ukazały się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące nowych ograniczeń i zakazów wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa, a także rozporządzenie ministra edukacji dotyczące funkcjonowania szkół średnich w strefach żółtej i czerwonej. Nowe zasady zostały ogłoszone w czwartek (15 października) przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów można znaleźć TUTAJ, a ministra edukacji TUTAJ

152 czerwone punkty

W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe. W strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Według nowych przepisów czerwoną strefą są objęte 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Suwałki, Białystok, Koszalin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa. Pozostałe powiaty pozostają w żółtej strefie.

Nowe czerwone punkty na mapie Polski /INTERIA.PL

Nowe czerwone punkty na mapie Polski /INTERIA.PL

Zgodnie z rozporządzeniem w całym kraju zakazuje się działalności dyskotek, klubów nocnych oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness z wyłączeniem placówek, które m.in. prowadzą działalność leczniczą czy współorganizują zajęcia sportowe dla szkół i uczelni. Zakazuje się także działalności saun, łaźni tureckich, parowych, solariów, salonów odchudzających i salonów masażu.

Restauracje do godz. 21

Według rozporządzenia w strefie żółtej i czerwonej restrykcjami są objęte lokale gastronomiczne, które mogą być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, a potem możliwe jest tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z przepisami zajęty może być tylko co drugi stolik, a klienci są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca przy stoliku.

Zgodnie z rozporządzeniem w wydarzeniach kulturalnych na terenie kraju może wziąć udział 25 proc. publiczności. Natomiast w przypadku wydarzeń na świeżym powietrzu należy zachować 1,5 m odstępu między uczestnikami.

Wydarzenia sportowe w obu strefach mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Ograniczenia w transporcie publicznym

Nowe rozporządzenie określa także zasady korzystania z publicznego transportu. Zgodnie z nimi zajętych w środkach transportu w całym kraju może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Zgodnie z rozporządzeniem w strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie mogą liczyć więcej niż 25 osób, a w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych została ograniczona do 10 osób.

Uroczystości religijne

W uroczystościach religijnych może brać udział - w strefie żółtej - nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kw. obiektu, a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kw. Przy czym musi zostać zachowany 1,5 metrowy odstęp między wiernymi. Dodatkowo każdy z uczestników kultu jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem osób sprawujących kult czy osób dokonujących pochowania - w przypadku pogrzebu.

Co w sklepie?

Obowiązują także ograniczenia w handlu w obu strefach — w mniejszych sklepach powiązane z liczbą kas (po pięć osób na jedną kasę), a w większych — powyżej 100 metrów kw. - jednocześnie zakupy może robić jedna osoba na 15 metrów kw. powierzchni.

Imprezy okolicznościowe

Od poniedziałku (19 października) zmienią się przepisy dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. W czerwonej strefie obowiązuje zakaz ich organizowania. Zaś w żółtej strefie dopuszcza się ich organizację dla maksymalnie 20 osób - z wyłączeniem obsługi. Imprezy mają się odbyć bez możliwości tańczenia.

Kto może być bez maseczki?

W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono, że z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone "osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu".

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

interia

Polub Plportal.pl:

Reklama