PIS podwyższa podatek dla przedsiębiorców o 29 tys. procent

Reklama

pt., 01/27/2023 - 10:54 -- zzz

Podwyższenie podatku o 29 tys procent to bandytyzm polityczny wymierzony przez PIS w znienawidzonych przedsiębiorców w imię bolszewickiej równości.

Większy podatek lub wyższy czynsz. Taki praktyczny efekt może przynieść nowa interpretacja Ministerstwa Finansów dotycząca podatku od nieruchomości. W niektórych przypadkach wzrośnie on 29 razy.

Zmiana interpretacji przepisów dotyczących podatków może sprawić, że niektóre osoby zapłacą wyraźnie wyższy czynsz. W przypadku firm, które wynajmują mieszkania, obowiązywać będzie bowiem mniej korzysta interpretacja podatkowa. Przedsiębiorcy zapłacą ok. 29 razy większy podatek od nieruchomości i przerzucą to na lokatorów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy sposób rozliczania podatku od nieruchomości. Mniej korzystny

Ministerstwo Finansów interpretuje podatek od nieruchomości w sposób mniej korzystny dla podatników. Według tej interpretacji osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z wynajmem mieszkań będą musiały zapłacić najwyższy możliwy podatek. Wyniesie on 27,78 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Od dawna przepis ten wywoływał wiele pytań, ponieważ jego treść odnosiła się do budynków mieszkalnych lub ich części "zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej". Bez wyraźnego określenia, co to w praktyce znaczy.

Do tej pory bez względu na to, jak sprawę interpretował podatnik, płacił podatek znacznie niższy, bo wynoszący 1 zł za każdy metr. Zmiana interpretacji przepisów oznacza więc wzrost podatku o niemal 29 razy.

Czynsze mogą wzrosnąć. Ekspert wylicza

Eksperci obawiają się, że w praktyce niekorzystna interpretacja podatków zostanie przeniesiona na lokatorów. Piotr Kalemba, doradca podatkowy i starszy menedżer w Thedy & Partners, wylicza nawet, ile będzie to kosztować. - Dla rodziny z dwójką dzieci wynajmującej mieszkanie o powierzchni 70 mkw. może to oznaczać wzrost obciążeń o niemal 2 tys. zł rocznie - twierdzi, cytowany przez dziennik.

Zdaniem ekspertów stawia to opłacalność wynajmu pod znakiem zapytania. Budzi też wątpliwości prawne, bo w opinii części analityków wyższy podatek od nieruchomości powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy dana nieruchomość jest używana w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Czyli znajduje się w niej biuro lub sklep, a nie mieszkanie.

Kolejne wątpliwości, jakie wzbudza nowa interpretacja podatkowa, dotyczą działalności gospodarczej we własnym domu lub mieszkaniu. Według części ekspertów prowadzący działalność zapłacą wyższą daninę np. za pokój, w którym mają biuro we własnej nieruchomości.

Autor: 
zzz
Źródło: 

wp/pl

Polub Plportal.pl:

Reklama