PIS INFLACJĄ KRADNIE POLAKOM OSZCZĘDNOŚCI. INFLACJA W POLSCE NAJWYŻSZA W UNII EUROPEJSKIEJ

Reklama

śr., 02/24/2021 - 05:58 -- zzz

 

Zgodnie z zestawieniem Eurostatu, inflacja w styczniu 2021 r. w naszym kraju była najwyższa w całej Unii Europejskiej. Zannualizowana inflacja w naszym kraju wyniosła 3,6 proc., w strefie euro 0,9 proc. (w grudniu minus 0,3 proc., rok temu 1,4 proc.).

Milton Friedman powiedział, że inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy. Dodruk pieniędzy to zwykłe oszustwo, które powinno być tak samo karane, jak produkcja fałszywych pieniędzy. Każdego roku Polacy tracą fortunę poprzez niewidzialny podatek.

W Unii Europejskiej zannualizowana inflacja w styczniu wyniosła 1,2 proc. po zwyżce z 0,3 proc. w grudniu ub. roku (rok temu inflacja wynosiła 1,7 proc.).

Wstępny odczyt inflacji za styczeń na poziomie 2,7 proc. komfortowo mieści się w celu inflacyjnym - napisała ostatnio wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w styczniu wyniosła rdr 2,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,2 proc.

Według PKO BP, wskaźnik inflacji wzrósł w styczniu za sprawą zmian administracyjnych, jak podatek handlowy, cukrowy, opłata mocowa i "małpkowa".

Źródło: Eurostat /Informacja prasowa

Źródło: Eurostat /Informacja prasowa

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. w styczniu w ujęciu rdr, po spadku w grudniu o 0,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Wstępnie szacowano wzrost o 0,9 proc.  CPI bazowy rdr wzrósł w I o 1,4 proc., po wzroście w XII o 0,2 proc. Tu szacowano +1,4 proc. Mdm CPI wzrósł o 0,2 proc. wobec szacunków +0,2 proc. i +0,3 proc. w XII.

PKO BP: W połowie roku możliwe znaczne odbicie cen

Ubiegły rok stał pod znakiem spadków cen produktów pochodzenia rolniczego, z powodu mniejszego popytu na żywność w wyniku pandemii. W tym roku możliwe jest znaczne odbicie cen, głównie produktów zwierzęcych, ale dopiero w dalszej części roku - prognozują analitycy banku PKO BP.

"Rok 2020 upłynął pod znakiem spadków cen na rynkach rolnych w Polsce, których przyczyną był zmniejszony popyt na niektóre produkty z powodu COVID-19 oraz narastające problemy chorób zwierzęcych (grypa ptaków i ASF). Według GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych w grudniu ub.r. zmalały o 6,1 proc. r/r, głównie z uwagi na znaczące spadki cen trzody chlewnej i drobiu. Silną tendencję wzrostową odnotowały natomiast ceny zbóż" - informują analitycy PKO BP.

Ich zdaniem, w tym roku możliwy jest wzrost cen surowców rolnych, głównie zwierzęcych, w dopiero kolejnych miesiącach roku. Znaczące spadki opłacalności, jakie miały miejsce w ubiegłym roku spowodować zmiany w zakresie podaży.

Natomiast mogą poprawić się uwarunkowania popytowe z uwagi na lepszą kondycję gospodarki od II kwartału ub.r. oraz mniejsze prawdopodobieństwo restrykcji gospodarczych (w tym w HoReCa), z uwagi na szczepienia przeciw COVID-19.

"Czynnikiem ryzyka dla dynamiki cen w pierwszych miesiącach 2021, jest przedłużający się lockdown w wielu krajach, opóźniający perspektywę szybkiej odbudowy popytu" - wskazują analitycy.

"Prognozujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej (według GUS) będzie w 2021 niższa o 7-12 proc. r/r (wobec -3,2 proc. r/r w 2020), choć z uwagi na znaczną zmienność cenową w 2020 (bardzo wysokie ceny trzody w 1 kwartale 2020), pierwsze trzy miesiące tego roku będą charakteryzować się wciąż znaczącymi, ponad 30-proc., spadkami cen w relacji rocznej" - napisano w raporcie.

Według analityków, negatywny dla rynku jest afrykański pomór świń w Niemczech, oraz stosunkowo wysoka podaż, na którą wskazują zmiany pogłowia świń w niektórych krajach UE pod koniec 2020 (Polska, Niemcy).

W kierunku obniżek cen w 2021 r. oddziaływać będzie prawdopodobne zmniejszenie popytu w Chinach ze względu na postępującą odbudowę krajowego stada.
W ich opinii. "większych dostosowań po stronie podażowej na rynku świń w UE można spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku, w której wzrosty cen mogą sięgnąć przeciętnie ok. 10 proc. r/r, choć wciąż do poziomu niższego niż średnio w latach 2017-2019".Prawdopodobnie szybsze zmiany w produkcji mogą być obserwowane na rynku drobiu, choć na na produkcję negatywnie wciąż oddziałuje grypa ptaków. 

Przeciętna cena skupu mleka w 2021 zwiększyć się może o 1-4 proc. r/r po wzroście o 1,8 proc. r/r w 2020. "Będzie to rezultatem spowolnienia dynamiki produkcji u największych eksporterów produktów mleczarskich w 2021 przy utrzymaniu wysokiego popytu na produkty mleczarskie w Chinach oraz rosnącego poziom kosztów pasz, z uwagi na wysokie ceny zbóż" - wyjaśniają analitycy.

"Szacujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w 2021 może zwiększyć się o 8-12 proc. r/r, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania podażowo popytowe oraz wstępne prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy w sezonie 2021/22" - czytamy w raporcie.
Indeks produktów rolnych, który monitoruje wyniki dziewięciu surowców, w tym soi, zbóż i tzw. miękkich produktów żywnościowych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poszedł w górę o 41 proc. do najwyższego poziomu od niemal czterech lat. (11.2.2021)

Autor: 
zzz
Źródło: 

interia.pl

video: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama