NIE MA ODWROTU. GÓRNICTWO WĘGLA DO MUZEUM

Reklama

wt., 09/15/2020 - 06:01 -- zzz

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział, że w najbliższych latach polski sektor energetyczny będzie musiał przejść transformację. Oznacza to stopniowe odchodzenie od energetyki opartej na węglu kamiennym.

 

Polska będzie realizować unijną politykę klimatyczną i energetyczną według własnej ścieżki i mając na uwadze konkurencyjność poszczególnych sektorów gospodarki.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że projekt polityki energetycznej do roku 2040 został już zaprezentowany branży górniczej. Zakłada on, że w dalszej perspektywie polska gospodarka nie uniknie odchodzenia od węgla kamiennego jako głównego źródła energii.

Wiceminister klimatu zapewnił, że dzięki unijnym funduszom na transformację energetyczną Górny Śląsk także skorzysta na zmianach w tej branży. W nowym programie rozwoju dla tego regionu znajdą się nowoczesne rozwiązania i projekty gospodarcze, takie jak fabryka produkująca ogniwa fotowoltaiczne czy fabryka samochodów elektrycznych i akumulatorów.

Według wiceministra, program rozwoju Górnego Śląska zapewni alternatywę dla ludzi odchodzących z szeroko rozumianego przemysłu węglowego.

Odnosząc się do ogłoszonego dziś pogotowania strajkowego w górnictwie, wiceminister klimatu podkreślił, że rząd jest gotów do dialogu. W najbliższych tygodniach zespół do spraw górnictwa ma prowadzić konsultacje z przedstawicielami związków zawodowych na temat transformacji energetycznej w Polsce i jej skutków dla branży górniczej.

 

 

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama