Minister środowiska rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących

Reklama

pt., 01/11/2019 - 15:26 -- koscielniakk

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej dziś na Twitterze resortu.

 

"W związku z niewłaściwą interpretacją pisma z 21 listopada 2018 roku (...) jakie skierowała do panów pani Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym znajdowała się prośba o intensyfikację odstrzału dzików, w tym loch zanim przystąpią do rozrodu, zwracam uwagę na fakt, że pismo nie nakazywało strzelania do ciężarnych loch" - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk w piśmie skierowanym do Łowczego Krajowego Piotra Jenocha oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

"Jednocześnie rekomenduję wszystkim myśliwym wstrzymywanie się od dokonywania odstrzału prośnych oraz prowadzących młodych loch" - dodał minister.

Kowalczyk przypomniał ponadto, o "bezwzględnym" przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas wykonywania polowania.

 

Komisja Europejska: to niezbędny krok

- To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej o planach odstrzału dzików w Polsce.

- Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa - usłyszała dziś od jednego z urzędników KE dziennikarka RMF FM. - Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów - dodał przedstawiciel KE.

 

 

"Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia)" - pisze radio. Przypomina równocześnie, że "przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie »długoterminowego zarządzania populacją dzików«". "W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach »w sposób niekontrolowany« i jest istotną przyczyną »rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF«. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest »odpowiedni odstrzał dzików«" - czytamy w materiale RMF.

Autor: 
----------------------
Źródło: 

Onet

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama