Mandaty za brak maseczki? Sądy uchylają mandaty i przyznają rację obywatelom

Reklama

wt., 10/26/2021 - 06:49 -- zzz

Polskie sądy coraz częściej przyznają rację obywatelom, którzy nie chronili ust i nosa w miejscach zamkniętych.

 

Rzekoma rosnąca liczba zachorowań na Covid-19 wymusiła na rządzie wprowadzenie wzmożonych kontroli. Patrole policji i sanepidu ruszyły na ulice miast, do tramwajów, autobusów czy galerii handlowych. Rzadko kiedy jest szansa na pouczenie. Mandaty, najczęściej 100 zł, bywają i większe – do 500 zł.

Kary bywają jednak uchylane. Sąd Rejonowy w Mińsku Maz. stwierdził, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nadal jest nielegalne. I to mimo zmiany w przepisach, która miała uzdrowić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych. Inne sądy podważają bowiem podstawę do karania za brak maseczek.

Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim stwierdził, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nadal jest niezgodne z prawem, pomimo zmiany w przepisach, która miała naprawić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych.

 

Ustanowienie generalnego nakazu noszenia maseczek obowiązującego w całym kraju, a nie na określonych obszarach stanowi ewidentne przekroczenie delegacji ustawowej. Zgodnie z przepisem art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 46a, można ustanowić nakaz zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Sygn. akt w 287/21 WYROK ZAOCZNY w IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 sierpnia 2021r. Rejonowy Ketrzynie składzie: Przewodniczący: SÄdzia Małgorzata Olejarczyk Protokolant: sekr. sąd. Aleksandra Piasecka Oskarżyciel publiczny: asp. Paweł Pieniak po rozpoznaniu rozprawie sierpnia 2021r. Komendy Powiatowej Policji Kętrzynie obwinionego to dniu kwietnia 2021 około godziny 10:00 KÄtrzynie Królowej Jadwigi 11 nie zastosował obowiązku nosa obszarze Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony związku choroby zakażnej Covid 19 tj. wykroczenie art. 1a kw obwinionego II. podstawie art. uniewinnia od popełnienia zarzucanego czynu; pkt kpw koszty postępowania ponosi Skarb Państwa ONOWY właściwe podpisy Za zgodność oryginałem KÄtrzyn, dnia News Map.pl NEWSMAP newsmap.pl/pomoc-prawna NEWSMAP”

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Autor: 
zzz
Źródło: 

rp/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama