FISKUS PRZEDŁUŻA ZWROTY VAT-U W NIESKOŃCZONOŚĆ. FALA BANKRUCTW

Reklama

pt., 06/01/2018 - 09:44 -- zzz

 

Fiskus kiwa przedsiębiorców, nie zwracając VAT-u. Skarbówka ma prosty patent: przedłużyć postępowanie w sprawie zwrotu jak najdłużej i to z byle powodu. Dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorca musi udowodnić, że nie jest wielbłądem. 

Przedsiębiorcy oczekujący na zwrot VAT-u spodziewają się, że fiskus spełni swój obowiązek w terminie nie dłuższym niż sześćdziesiąt dni. Niestety, pokrętne prawo pozwala na wydłużenie terminu. Jeden z artykułów ustawy o VAT pozwala na uznaniowe wydłużenie terminu zwrotu nadpłaty. Dzieje się tak wtedy, gdy fiskus uzna, że konieczny jest dodatkowy czas na weryfikację zeznań podatkowych przedsiębiorcy. Uznaniowość i ogólny charakter przepisu to furtka dla urzędników, która pozwala na naruszać prawa przedsiębiorców w majestacie prawa.

Wstrzymywanie należnego zwrotu, przy jednoczesnej konieczności zapłaty podatku, jest często przyczyną utraty płynności finansowej przedsiębiorstw i skutkuje powstaniem sytuacji kryzysowej w firmie. Znane są nawet przypadki wypłaty zwrotu podatku po kilku latach, niestety wiele firm nie jest w stanie tak długo czekać i wcześniej ogłasza upadłość. W 2017 r. zbankrutowało prawie 900 firm w Polsce (najwięcej od 2012 r.), najczęstszą przyczyną były zatory płatnicze.

Fiskus sięga często po nową broń: blokuje rachunki bankowe. Wystarczy podejrzenie urzędnika, które najczęściej jest oparte nie na faktach, a na "widzi mi się". Banki wypowiadają umowy kredytowe i sparaliżowana firma bankrutuje. Do tego KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) 50% decyzji administracyjnych wydaje z naruszeniem prawa. Czyli mamy do czynienia z organem, który każdego dnia łamie prawo i z tego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu.​

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Komentarze

Wysłane przez Rotmistrz (niezweryfikowany) w
Jaka skala tego zjawiska? Artykuł trochę z d...

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama