Samica szympansa z zaćmą odzyskała wzrok po operacji przeprowadzonej przez okulistów z Leiden

Reklama

pt., 05/28/2021 - 00:48 -- MagdalenaL

Okulistom z Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) udało się przywrócić wzrok samicy szympansa, Fiffy. W krótkim czasie w obu oczach Fiffy rozwinęła się zaćma. O ile wiadomo, zwierzę to jest pierwszym szympansem, który przeszedł taką operację w Holandii.

Lekarze wymienili obie soczewki w oczach Fiffy, uratowanej w 2008 r. przez AAP, organizację na rzecz ochrony zwierząt w Holandii. Fiffy nie mogła już dłużej znieść światła, chowała się pod kocem lub zakrywała oczy dłońmi. Weterynarz pracujący dla organizacji uznał, że sytuacja nie może dalej trwać i zwrócił się z prośbą do okulistów.

Samica Fiffy, której wiek szacuje się na pomiędzy trzydzieści a czterdzieści lat, została uratowana przez AAP przed samotnym życiem na strychu w okolicy Paryża. Nie wiadomo, ile lat była tam zamknięta po tym, jak jej właściciel nie mógł dłużej się nią zajmować.

Zwierzę miało poważną nadwagę i obok nowej diety musiało nauczyć się również nowych zachowań przebywając z innymi osobnikami. W ciągu ostatnich miesięcy było z nią coraz mniej kontaktu. Wydawało się, że ledwo widzi swoje jedzenie lub członków swojej grupy, istniało więc ryzyko wykluczenia jej przez pozostałych osobników.

Pierwszy raz

W końcu podjęto decyzję, by ją zoperować. „Dzięki ogromnemu wysiłkowi podjętemu przez okulistów i asystentów LUMC oraz dostawców niezbędnego sprzętu, operacja zaćmy mogła odbyć się 23 maja w kompleksie szympansów AAP w Almere” – poinformowała fundacja AAP.

Weterynarz fundacji Hester van Bolhuis opowiedział później: „Operacja była dla wszystkich wyczerpująca. Dla okulistów była to pierwsza operacja przeprowadzona na małpie. Była to również ciężka operacja, ponieważ szczególnie w prawym oku katarakta wyglądała bardzo poważnie, a soczewka wyglądała na zrośniętą z korą oka. Każde oko operowano przez 2,5 godziny, ale wszystko poszło znakomicie. Jestem niezwykle wdzięczny za wszelką pomoc i entuzjazm, by przywrócić Fiffy wzrok. Ona przeszła tak wiele w ciągu swojego życia, więc to było najmniej, co mogliśmy dla niej zrobić”.

Okuliści z LUMC, Irene Notting i Yanny Cheng są szczęśliwi, że mogli pomóc Fiffy. Jak stwierdziła Notting: „Zazwyczaj operuję ludzi, których mogę odpowiednio przygotować i którzy mogą powiedzieć, co im dolega. W przypadku tej małpy wyzwaniem były już wstępne badania, gdyż nasz sprzęt nie był dostosowany do kształtu jej głowy. Ale operacja się powiodła: Fiffy jest teraz w posiadaniu ultranowoczesnych soczewek. Lewa soczewka umiejscowiona jest bliżej, a prawa dalej, ponieważ okulary do czytania oczywiście nie wchodzą w grę!”

Przyzwyczajenie

Kiedy Fiffy wybudziła się z narkozy, była, zdaniem jej opiekunów, przytłoczona nowo odkrytym wzrokiem i nie mogła się powstrzymać od spoglądania na swoje ręce i platformę w swojej zagrodzie. Z daleka widzi opiekunów nadchodzących z truskawkami, czego wcześniej nie była w stanie zauważyć.

Samica została wstępnie wyszkolona, by po operacji otrzymać znieczulenie, na co niechętnie pozwala, teraz, gdy znów widzi. Jej powrót do członków grupy będzie z pewnością szczególnym spotkaniem. Od grupy była odseparowana zaledwie przez kilka dni, ale od miesięcy ledwo mogła ich widzieć.

Autor: 
tłum. Agata Furmanek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama