Poznaj Yahya Jan, architekta budującego najwyższy hotel świata, Ciel Tower w Dubaju

Reklama

sob., 08/13/2022 - 15:45 -- MagdalenaL

Jeśli spojrzysz na panoramę Dubaju, prawdopodobnie będziesz podziwiać dzieło Yahya Jan.

Jest prezesem i dyrektorem projektowym firmy architektoniczno-inżynieryjnej NORR, która stoi za niektórymi z najbardziej znanych zabytków miasta, w tym za hotelami Atlantis i Shangri-La.

Obecnie pracuje nad swoim jednym z najbardziej ambitnych projektów. Ciel Tower, którego budowa ma się zakończyć w 2023 roku, będzie miał ponad 1000 pokoi i apartamentów rozmieszczonych na 82 piętrach – i przy wysokości około 1200 stóp (365 metrów) ma stać się najwyższym hotelem na świecie.

PROJEKT Z PASJĄ

W ramach tego projektu Jan miał za zadanie zaprojektować wieżowiec na trójkątnej działce w Dubai Marina o powierzchni zaledwie 2500 metrów kwadratowych - niewielkiej jak na budynek tej wysokości.

"To nieruchomość, która jest bardzo skompresowana" - powiedział. "Przypomina to coś, z czym zmierzyłbyś się na Manhattanie lub w Londynie. Ograniczenia były kolosalne, a mimo to musieliśmy sprawić, żeby to działało".

Szklany taras widokowy będzie oferował 360-stopniowe widoki na miasto, jak również na linię brzegową i ikoniczne punkty orientacyjne, takie jak sztuczna wyspa Palm Jumeirah, według dewelopera, The First Group. Goście będą mogli również podziwiać widoki z basenu na dachu i restauracji.

Oprócz tego, że projekt przemawia do zmysłów, jest energooszczędny, zużywając 25% mniej energii na klimatyzację niż jest to typowe dla podobnych budynków, powiedział Jan.

"Ten projekt to nie tylko architektura. To architektura i inżynieria łączące się ze sobą" - dodał. "Dlatego tak bardzo kocham ten projekt. To ... jest moja pasja, zbieżność nauki i sztuki".

Dwanaście pięter zostało ukończonych, ale nawet tak daleko w budowie, Jan powiedział, że pozostaje "niezwykle zaangażowany" w pracę. "Kiedy projektujesz tak złożony projekt jak Ciel, nigdy nie możesz spuścić gardy, nigdy nie możesz powiedzieć, że to koniec" - powiedział. "To ciągły proces".

PRZEDŁUŻONY POBYT

Kiedy Jan po raz pierwszy przybył do Dubaju w 1996 roku, nigdy nie przypuszczał, że pozostawi po sobie takie dziedzictwo, projektując jedne z najbardziej ikonicznych biurowców, wieżowców mieszkalnych i centrów handlowych w mieście.

Dorastał w Karachi w Pakistanie, a w wieku 18 lat przeniósł się do USA w ramach stypendium. Po studiach z zakresu inżynierii strukturalnej w Princenton, uzyskał tytuł magistra architektury. Następnie Jan pracował w USA przez dziewięć lat i nie miał zamiaru wyjeżdżać, dopóki nie otrzymał oferty pracy jako starszy projektant pracujący nad kompleksem biurowo-hotelowym Emirates Towers.

Teraz w wieku 57 lat, powiedział, że nigdy nie planował zostać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tak długo. „To było niesamowite 25 lat w Dubaju”, powiedział. „Dałem się ponieść tutaj emocjom”.

Co to Ciel Tower – nazwanej tak od francuskiego słowa oznaczającego niebo – Jan ma nadzieję, że będzie ona postrzegana jako ponadczasowa, tak jak Empire State Building czy Chrysler Building w Nowym Jorku.

„Powodem, dla którego podoba mi się to, że nazywa się Ciel, jest to, że wierzę, że w naszym własnym życiu niebo jest limitem, a tak jest z pewnością w moim własnym życiu” – powiedział. „Miałem szansę na rozwój, na zrobienie rzeczy, na które nie sądziłem, że dostanę szansę. Dlatego to było niesamowite”.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Bejma
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama