Martwe foki w Quebecu (Kanada) mogły być zarażone ptasią grypą

Reklama

czw., 08/11/2022 - 16:04 -- MagdalenaL

Naukowcy z Quebecu twierdzą, że ptasia grypa została wykryta u co najmniej dwóch gatunków fok i że wirus może być przyczyną niezwykle dużej liczby martwych fok znalezionych na wybrzeżach Quebecu w tym roku.

Grupa badawcza zajmująca się ssakami morskimi informuje, że od stycznia wzdłuż Rzeki Świętego Wawrzyńca we wschodnim Quebecu znaleziono około 100 tusz fok portowych, czyli prawie sześć razy więcej niż wynosi roczna średnia.

Stéphane Lair, profesor medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Montrealu, powiedział w środę, że około 15 z tych fok portowych przeszło pozytywnie testy na wysoce patogenną ptasią grypę H5N1. Dodał, że pierwszy przypadek wykryto w zeszłym tygodniu u foki szarej, innego gatunku tego amfibiotycznego ssaka.

Lair powiedział, że foki te najprawdopodobniej miały kontakt z zakażonymi tuszami kaczek edredonów, gdy te wyszły na brzeg, by urodzić dzieci na początku lata.

Jean-François Gosselin, biolog z Fisheries and Oceans Canada, powiedział, że są to pierwsze zgłoszone w Quebecu przypadki przeniesienia wirusa z dzikich ptaków na ssaki morskie.

Zaznaczył, że departament monitoruje sytuację, ale powtórzył, że nie ma zagrożenia przeniesienia wirusa na ludzi i że populacja fok nie jest zagrożona.

Autor: 
The Canadian Press Staff | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama