45 lat później NASA świętuje kosmiczną rocznicę Voyagera

Reklama

czw., 08/25/2022 - 19:24 -- MagdalenaL

Zdjęcie: NASA/ JPL

Wystrzelone prawie 45 lat temu kapsuły Voyager mają około trzy miliony razy mniej pamięci niż współczesne telefony komórkowe i przesyłają dane około 38 000 razy wolniej niż połączenie internetowe 5G, zgodnie z postem NASA. Mimo to, nadal są bardzo cennym narzędziem w eksploracji kosmosu.

Voyager 2 wystartował 20 sierpnia 1977 roku i szybko po nim wystartował Voyager 1 5 września. Od tego czasu bliźniacze sondy Voyager NASA są jedynymi sondami, które kiedykolwiek badały przestrzeń międzygwiezdną i odwiedziły Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. 

Naukowcy wykorzystują obserwacje Voyagerów, aby lepiej zrozumieć heliosferę, ochronny bąbel tworzony przez pole magnetyczne Słońca i wypływający na zewnątrz wiatr słoneczny, oraz uzyskać pełniejszy obraz Słońca.

„W ciągu ostatnich 45 lat misje Voyager były integralną częścią dostarczania tej wiedzy i pomogły zmienić nasze zrozumienie Słońca i jego wpływu w sposób, w jaki nie może tego zrobić żaden inny statek kosmiczny”, powiedziała Nicola Fox, dyrektor Wydziału Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Voyagery przenoszą również złotą płytę, która zawiera obrazy i dźwięk życia na Ziemi, na wypadek gdyby ktoś – lub coś – napotkało sondy kosmiczne. Ze względu na tempo rozpadu złota w przestrzeni kosmicznej, zapisy będą prawdopodobnie trwać ponad miliard lat.

Z tak długotrwałą technologią przychodzą jej wyzwania. W 2019 roku zespół musiał podjąć decyzję o wyłączeniu wszystkich nieistotnych systemów i grzejników, które kiedyś były uważane za niezbędne, ze względu na utratę energii z rozpadu plutonu w generatorach.

Zespół Voyagerów w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w południowej Kalifornii zarządza i obsługuje Voyagery oraz pracuje nad tymi problemami.  

Ostatnio Voyager 1 doświadczył problemu, który powoduje, że odczyty z systemu artykulacji i kontroli postawy sondy (AACS) nie odzwierciedlają tego, co faktycznie dzieje się na pokładzie, mówi NASA. Inżynierowie pracują nad rozwiązaniem tego problemu, ale poza tym obie kapsuły działają normalnie. 

„Voyagery nadal dokonywały niesamowitych odkryć, inspirując nowe pokolenie naukowców i inżynierów”, powiedziała Suzanne Dodd, kierownik projektu Voyager w JPL. 

„Nie wiemy jak długo będzie trwała misja, ale możemy być pewni, że statki kosmiczne dostarczą jeszcze więcej naukowych niespodzianek, gdy będą podróżować dalej od Ziemi”.

Autor: 
Sabrina Ortiz | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama