UNESCO wpisało barszcz na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – Oleksandr Tkachenko

Reklama

pt., 07/15/2022 - 20:44 -- MagdalenaL

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) wpisała barszcz ukraiński na listę obiektów niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagających ochrony. Minister Kultury Ukrainy Oleksandr Tkachenko poinformował o tym 1 lipca.

„Na piątym nadzwyczajnym posiedzeniu Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na wniosek Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy element «Kultura przygotowania barszczu ukraińskiego» został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wymagających natychmiastowej ochrony” – powiedział.

Tkaczenko przypomniał, że Ukraina „walczyła” o przynależność barszczu do ukraińskiej kultury jeszcze przed inwazją rosyjską 24 lutego.

„I bez względu na to, jak bardzo (rzecznik rosyjskiego MSZ – red.) Maria Zacharowa mówi, że ​​«książki kucharskie były zakazane, a przepis na danie był utrzymywany w tajemnicy i zabroniono go gotować» i ogólnie nasz barszcz jest «manifestacją ekstremizmu i nazizmu», ten «manifestujący ekstremizm» jest teraz oficjalnie ukraiński oraz oficjalnie objęty ochroną UNESCO. Chętnie podzielimy się barszczem i jego przepisami ze wszystkimi cywilizowanymi państwami. Z niecywilizowanymi owszem też, żeby mieli przynajmniej coś lekkiego, smacznego i ukraińskiego” – skomentował minister kultury.

Inicjatorem oficjalnego uznania barszczu za ukraińskie danie narodowe był szef kuchni Ievgen Klopotenko.

Barszcz jest pierwszym daniem głównym i symbolem kuchni ukraińskiej, choć wszedł również do kuchni innych krajów.

6 października Rada Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zaleciła Ministerstwu wpisanie w szczególności «kultury przygotowania barszczu ukraińskiego» na Krajową Listę Elementów Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ukrainy.

Krajowy wykaz elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy jest prowadzony zgodnie z art. 12 Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który Ukraina ratyfikowała w 2008 r. Obecnie na liście znajduje się 26 elementów.

Autor: 
Radio Svoboda / Tłumacz: Kseniia Zvarych
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama