Ogłoszono sześć finalistek nagrody Women’s Prize for Fiction

Reklama

sob., 05/01/2021 - 17:19 -- MagdalenaL

„Fikcja kobiet [pisarek] wymyka się kategoryzacji i stereotypom, a wszystkie te powieści konfrontują się z najważniejszymi pytaniami, jakie stawia sobie społeczeństwo…”

Dwie Brytyjki, dwie Amerykanki, jedna Barbadoska i jedna obywatelka USA pochodząca z Ghany to sześć finalistek Women's Prize for Fiction ogłoszonych w tę środę przez przewodniczącą jury, Brytyjkę Bernardine Evaristo [przyp. tłum. na zdjęciu], laureatkę Nagrody Bookera w 2019 roku.

„Piranesi”, druga powieść brytyjskiej autorki Susanny Clarke, wydana 16 lat po wielokrotnie nagradzanym „Jonathanie Strange’u i panu Norrellu”, który zdobył nagrodę Hugo i British Booksellers' Revelation Award w 2005 roku, jest jedną z finalistek, która już przykuła uwagę krytyków. Powieść, będąca również finalistą nagród Costa i Hugo, przedstawia postać tajemniczego Piranesiego (nazwisko takie samo jak XVIII-wiecznego włoskiego architekta), obsesyjnie notującego wszystkie informacje w domu-labiryncie, w którym mieszka.

Tematyka związana z bliźniętami jest wciąż obecna w finale tegorocznej edycji Women's Prize for Fiction. Pojawia się w dwóch z sześciu nominowanych do tej nagrody książkach, m.in. w „The vanishing half” Amerykanki Brit Bennett, w której jedna z dwóch identycznych sióstr z czarnej społeczności buduje swoją nową tożsamość jako biała osoba, oraz w „Unsettled Ground” Brytyjki Claire Fuller, która przedstawia losy dwóch 51-letnich bliźniaczek wciąż mieszkających z matką.

Na krótkiej liście znalazły się również dwie debiutanckie powieści: „No One Is Talking About This” Amerykanki Patricii Lockwood, opowiadająca o przenikaniu się życia kobiety w rzeczywistości i w Internecie, oraz „How the One-Armed Sister Sweeps Her House” Cherie Jones z Barbadosu, opowiadającej o morderstwie, nadużyciach i przemocy.

Listę finalistów zamyka „Transcendent Kingdom” Yaa Gyasi, który odkrywa historię rodziny kobiety po tym, jak uzależnienie od narkotyków rujnuje życie jej brata.

Pojawiła się także amerykańska transpłciowa pisarka Torrey Peters, ze swoją debiutancką powieścią „Detransition, Baby”, znana szkocka autorka Ali Smith, kandydująca z ostatnim tomem tetralogii o porach roku, „Summer”, oraz brytyjska komiczka Dawn French, z książką „Because of you”, portretującej macierzyństwo.

Pozostałe autorki, które nie przeszli do finału, to Amerykanki Raven Leilani ze swoim dziełem „Luster” i Avni Doshi z „Burnt Sugar”, która była finalistką Nagrody Bookera w 2020 roku, Irlandki Naoise Dolan z „Exciting Times” i Kathleen McMahon z „Nothing But Blue Sky” oraz Brytyjka Clare Chambers i jej książka „Small Pleasures”.

"Sporządzenie długiej listy szesnastu książek było stosunkowo łatwe w porównaniu z wyborem sześciu powieści, który wymaga większego konsensusu" - powiedziała Bernardine Evaristo, odnosząc się do ogłoszonej w marcu "długiej listy", z której wyłoniono sześciu finalistów.

„Niestety, musieliśmy odrzucić książki, której już zdążyliśmy pokochać. Jednak dzięki tej krótkiej liście mamy przyjemność przedstawić wspaniałą, różnorodną i bogatą tematycznie eksplorację kobiecej beletrystyki w jej najlepszym wydaniu. Te powieści przeniosą czytelnika z wiejskiej, zapomnianej Wielkiej Brytanii do serca społeczności na Barbadosie; z tętniącego życiem zaplecza mediów do wnętrza rodziny nękanej przez uzależnienie i opresję; z kwestii rasowej w Ameryce do mentalnego labiryntu o niesłychanych rozmiarach” - kontynuuje autorka „Dziewczyny, kobiety, innego”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera.

"Fikcja kobiet [pisarek] wymyka się kategoryzacji i stereotypom, a wszystkie te powieści, zbudowane na bazie ekscytujących historii, konfrontują się z najważniejszymi pytaniami, jakie stawia sobie społeczeństwo. Zakochałyśmy się w tych fabułach, i mamy nadzieję, że czytelnicy też się w nich zakochają", podsumowała Evaristo, gdy ogłaszała finalistów, w środę wieczorem.

W jury są również obecne: pisarka i dziennikarka Elizabeth Day, prezenterka telewizyjna i radiowa Vick Hope, felietonistka Nesrine Malik oraz prezenterka Sarah-Jane Mee.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała powieść „Hamnet” autorstwa irlandzkiej pisarki Maggie O'Farrell.

Zwyciężczyni, który otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. funtów (czyli blisko 33 tys. euro), zostanie ogłoszona 7 lipca.

Nagroda Women's Prize for Fiction, której dyrektorem jest powieściopisarka Kate Mosse, jest wręczana od 1992 roku w Londynie i ma na celu propagowanie literatury pięknej napisanej przez kobiety na całym świecie.

Autor: 
Tłumaczenie: Matylda Czarnecka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama