Komik Tom O’Connor zmarł w wieku 81 lat

Reklama

wt., 07/20/2021 - 23:37 -- MagdalenaL

Komik Tom O'Connor zmarł w niedzielę w szpitalu w Buckinghamshire w wieku 81 lat. Chorował na Parkinsona od ponad dziesięciu lat.

Jego syn Steve Finan O'Connor powiedział, że był „wyjątkowym komikiem, który wyprzedził o lata świetlne poprawność polityczną”.

O'Connor zyskał sławę dzięki udziałowi w programie telewizyjnym Opportunity Knocks, który trzykrotnie wygrał.

Następnie zagrał w The Comedians i prowadził programy, takie jak Name That Tune, Crosswits i Tom O'Connor Show.

Opuścił żonę i czworo dzieci, a także 16 wnucząt i prawnuczkę.

Jego syn dodał: „Tom był znany z humoru, który był w 100% czysty i zawsze całkowicie przyjazny dla rodzin”.

Powiedział, że jego ojciec, który był również aktorem, był „mocnym faworytem występującym w telewizji”.

O'Connor urodził się w Bootle w Merseyside i został nauczycielem matematyki oraz zastępcą dyrektora.

Karierę w showbiznesie zaczynał jako piosenkarz, zanim wprowadził do swojego występu komedię – w ciągu dnia uczył, a wieczorami występował w klubach.

Został profesjonalnym artystą estradowym w 1972 roku, zyskując popularność dzięki programom takim jak Pick Pockets i The Zodiac Game.

Prowadził Name That Tune od 1976 do 1983 roku.

W swojej karierze pojawił się również na Royal Variety Show w London Palladium i brał udział w This Is Your Life.

Poza prowadzeniem teleturniejów – w tym także I've Got a Secret i Gambit – był także aktorem, występował jako Ojciec Tom w operze mydlanej Doctors na początku XXI wieku. Wygrał edycję dla celebrytów Come Dine With Me w 2010 roku, a rok później brał udział w teleturnieju Pointless Celebrities ze swoją synową, złotą medalistką olimpijską Denise Lewis.

O'Connor pojawił się również jako gość w Countdown's dictionary corner i otrzymał nagrodę w quizie Channel 4 za to, że jako pierwszy zaznaczył 100 występów w programie.

W filmie zamieszczonym na swojej stronie internetowej O'Connor powiedział: „Kiedy jako dziecko dorastałem w wojennym Merseyside, nigdy nie śniło mi się, że będę miał karierę, która zaczęła się od nauczyciela, a następnie piosenkarza folkowego, a następnie piosenkarza country i western, stand-up talkera oraz prezentera telewizyjnego. Miałem szczęście”.

Denise Lewis powiedziała, że oglądała jego programy telewizyjne z matką w sobotnie wieczory i kiedy po raz pierwszy go spotkała, była onieśmielona tym, jaki był szczery i miły.

„To była dokładnie ta osoba, którą widzieliśmy w telewizji w ciągu dnia i nocy” – dodała.

Prezenter telewizyjny Piers Morgan był jednym z tych, którzy oddali hołd O'Connorowi, nazywając go „legendą Liverpoolu i bardzo zabawnym człowiekiem”.

„Smutne wieści. Dziękuję za ubaw, Tom” – napisał na Twitterze.

Gospodarz BBC Breakfast, Dan Walker, napisał na Twitterze, że O'Connor był „miłym, zabawnym i prawdziwym dżentelmenem”.

Rada Miejska Liverpoolu powiedziała: „Rozchodzą się smutne wieści o śmierci weterana Liverpoolu, komika Toma O'Connora. Nasze myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi”.

 

Autor: 
tłum.Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama