UNESCO: Nowa lista światowego dziedzictwa

Reklama

wt., 07/09/2019 - 21:27 -- koscielniakk

Starożytne miasto Babilon i Islandzki Park Narodowy pełen lodowców, lodowych jaskiń i wulkanów to tylko niektóre z obiektów dodanych ostatnio do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak donosi The Guardian, w Baku właśnie podano do wiadomości pierwsze nowe obiekty i lokalizacje objęte ochroną.

Na liście UNESCO jest ich ponad 1.000 (położonych na całym świecie). Wszystkie należą do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, i mają wyjątkową wartość dla człowieka.

Babilon w Iraku to prawdopodobnie najbardziej znana, dodana właśnie do listy lokalizacja.

Piękna historia Babilonu

Pierwszy raz wspomina się o Babilonie w 23 w. p.n.e. i być może tam znajdował się jeden z siedmiu cudów starożytnego świata – Wiszące ogrody Semiramidy.

Mimo pięknej historii, okazałych świątyń i wspaniałych pałaców, niewiele możemy dzisiaj zobaczyć. To, co pozostało też uległo poważnemu uszkodzeniu.

Chociaż Saddam Hussein wybudował replikę jednego z pałaców, wojska amerykańskie stacjonujące tam w czasie wojny rozjechały swoimi samochodami starożytne drogi po czym wypełniły powstałe dziury materiałem zawierającym pozostałości o wartości archeologicznej.

Wśród obiektów, które znalazły się na nowej liście UNESCO, są m.in. lasy hyrkańskie w Iranie, stary warsztat hutniczy w Burkina Faso, Jezioro Ochrydzkie w Albanii i założony w 2008 roku Islandzki Park Narodowy Vatnajökull z lodowcem Vatnajökull, położony na południowo- wschodnich terenach górskich.

 

Naturalne konflikty i inspirująca harmonia

Lokalizacje z wulkanami, trzęsieniami ziemi, topniejącymi lodowcami, kraterami o dużej aktywności geotermalnej są dramatyczne. Dokument UNESCO uzasadniający nominacje opisuje je jako "obszary niepokojących konfliktów naturalnych, ale również czarującej harmonii”.

Na liście UNESCO znalazły się też Chiny. Chodzi o rezerwat ptaków wędrownych zasiedlających wybrzeże Morza Żółtego i zatokę Bohai. Rezerwat jest domem zarówno dla ptaków, jak i różnych gatunków ryb. Może się pochwalić bardzo bogatym ekosystemem.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama