Światowy dzień języka portugalskiego

Reklama

ndz., 04/18/2021 - 15:02 -- MagdalenaL

Dzień 5 maja został oficjalnie ustanowiony światowym dniem języka portugalskiego dla uczczenia samego języka oraz kultur luzofońskich.

Decyzję podjęła w 2009 roku Wspólnota Krajów Portugalskojęzycznych (CPLP) - organizacja międzyrządowa, zrzeszająca narody, dla których język portugalski jest jednym z fundamentów tożsamości, a od 2000 roku jest oficjalnym partnerem UNESCO. W 2019 roku na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO podjęto decyzję o ogłoszeniu 5 maja "Światowym Dniem Języka Portugalskiego".

Portugalski jest nie tylko jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie, z ponad 265 milionami użytkowników na wszystkich kontynentach, ale jest również najczęściej używanym językiem na półkuli południowej. Dziś to właśnie on pozostaje jednym z głównych języków służącym do komunikacji między narodami, a także językiem o dużym zasięgu geograficznym, z wyraźną tendencją wzrostową.

Coroczne Światowe Dni Języków są okazją do świętowania wielojęzyczności i różnorodności kulturowej oraz do podnoszenia świadomości społeczności międzynarodowej na temat historii, kultury i możliwości wykorzystania każdego z tych języków. Wielojęzyczność, będąca podstawową wartością Organizacji Narodów Zjednoczonych i dziedziną o strategicznym znaczeniu dla UNESCO, to kluczowy czynnik zrównoważonej komunikacji między narodami, promującym jedność w różnorodności, ponadnarodowe zrozumienie, tolerancję i dialog.

"Tutaj, w UNESCO, wiemy, że ten język jest językiem kreatywności, językiem muzyki - od fado do morny, poprzez poetów bossa novy - językiem literatury, kina i dziedzictwa. Ale to także język nauki, innowacji, pedagogiki, solidarności, mórz i oceanów." - Audrey Azoulay, dyrektor generalny UNESCO w przemówieniu z okazji Światowego dnia języka portugalskiego

Autor: 
Tłumaczenie: Matylda Czarnecka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama