Doświadczyć fantastycznego światła w Muzeum Amos Rex w Helsinkach

Reklama

pon., 10/15/2018 - 13:22 -- koscielniakk

Nowo otwarte Muzeum Amos Rex w Helsinkach to podziemny świat z wystawami zaprojektowanymi tak, aby światłem i dźwiękiem pobudzić zmysły.

Nowootwarte Muzeum Amos Rex w Helsinkach, samozwańczo nazwane „muzeum dla wszystkich”, zlokalizowane na Placu Lasipalatsi, jest częścią zaprojektowanego na dużą skalę centrum kulturowego, w którego skład wchodzą kino, przestrzeń artystyczna i edukacyjna.

 

 

Budynek o powierzchni 6230 m2 prawie w całości znajduje się pod ziemią. Przebijaja się na powierzchnię „bulgocząc” betonowymi kopułami udekorowanymi nowoczesnymi geometrycznymi wzorami. Pięć kopuł, które podwajają się przypominając plac zabaw, zwieńczonych jest świetlikami wykonanymi ze stali i szkła.

Wewnątrz muzeum jest typowo skandynawskie: czysta, biała i jasna przestrzeń. Jednak to wszystko zmienia się już po zejściu na wystawę Massless.
 

Doświadczając fantastycznego światła

Podziemna wystawa Massless to efekt pracy międzynarodowej grupy społecznej TeamLab, zajmującej się cyfrową sztuką, który składa się z interaktywnych instalacji 3D. Czarny materiał pokrywa prawie każdy centymetr przestrzeni wystawy, aby zapewnić wystarczająco ciemne tło dla kolorowych projekcji.

Pierwsza sala nazwana „Czarne fale” jest zainspirowana japońskimi obrazami i przedstawia serię linii, które imitują ciągły ruch fal, zwijając się i rozbijając się o sobie nawzajem. Fale wyglądają jak prawdziwe i są niesamowitej jakości, co dodatkowo potęgują efekty dźwiękowe.

W kolejnej sali zatytułowanej „Graffiti natury: zagubione, zanurzone i odrodzone” zaprezentowano interaktywne ekosystemy roślin i zwierząt, które rozkwitają, pływają, skaczą i latają po całej sali w towarzystwie kolorów. Wieloryby pływają i kręcą się po podłodze, żaby skaczą po ścianach, a motyle przemykają pomiędzy kwiatami.

Odwiedzający muzeum mogą wbudować zwierzęta w krajobraz skanując ich kolorowe obrazki i wprowadzając je w system. Życiowy cykl jest widoczny na każdym kroku: kwiaty kwitną i obumierają, a zwierzęta łapią i jedzą swoją zdobycz. Jest to niesamowite.

Z przeciwieństwie do oszałamiających kolorów sali „Graffiti natury”, kolejna sala, do której weszliśmy to ogromna przestrzeń nazwana „Wir cząsteczek światła”. Zainspirowana ruchem wody instalacja przedstawia serię przepływających niebieskich cząstek płynących w kierunku świetlików, tworzących swego rodzaju wirtualny wir. Czarna kurtyna ukryta w tylnej części sali prowadzi do ostatniej świetlnej instalacji zatytułowanej „Wrony...”.

Pozornie nieszkodliwa sala nagle wypełnia się światłem i dźwiękiem, kiedy to stado wron krąży po sali, tworząc euforyczne i nieco oszałamiające uczucie. Wrony wpadając na siebie zamieniają się kolorowe kwiaty. Muzyka ucicha i w sali zapada ciemność. Instalacja jest przedstawiona w czasie rzeczywistym za pomocą programu komputerowego, dlatego też ciągle się zmienia.

W pigułce

Godziny otwarcia: Muzeum Amos Rex jest czynne codziennie od godz. 11.00, oprócz wtorków. Rezerwacji można dokonać telefonicznie w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 13.00-16.00.

Cena: Normalny bilet wstępu kosztuje 18 Euro od osoby. Studenci poniżej 30 roku życia i uczniowie płacą jedynie 5 Euro.

Jak dotrzeć: Helsinki są miejscem przyjaznym dla pieszych i do muzeum można dotrzeć praktycznie z każdego miejsca. Adres muzeum to u. Mannerheimintie 22-24, 00100 Helsinki.

Jak dolecieć: Linie lotnicze Finnair oferują bezpośrednie loty z całego świata, włącznie z lotami z Wielkiej Brytanii, USA i Azji Wschodniej. Z lotniska Heathrow w Londynie ceny biletów zaczynają się od 91 Funtów w jedną stronę.

Autor: 
Lucy Woods/Tłum. Agata Brzezińska
Źródło: 

thetravelmagazine.net

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama