Banksy- tożsamość artysty ujawniona?

Reklama

wt., 07/09/2019 - 22:21 -- koscielniakk

W ostatnich dniach odnaleziono nagranie wywiadu, które może ujawnić tożsamość Banksy’ego. ‘’Jestem zamaskowany ponieważ nie można jednocześnie być graffiti writerem i pokazywać swojej twarzy. Nie da się tego pogodzić’’ powiedział artysta.

Mężczyzna przedstawiony na nagraniu ma na sobie czapkę i chustę zasłaniającą prawie całą twarz, z wyjątkiem oczu. Wiele osób wierzy, że to właśnie brytyjski artysta Banksy, lub przynajmniej, że jest to kolejny krok do ujawnienia jego tożsamości, tajemnicy którą wielu chce rozwikłać wbrew woli samego artysty.

Nagranie zostało odnalezione przez Roberta Murphy’ego, reportera stacji telewizyjnej ITV News, podczas researchu na temat znanego na całym świecie artysty. Jego tożsamość jest przedmiotem wielu spekulacji. Murphy potwierdza, że nie można z pewnością stwierdzić czy na zdjęciu widnieje Banksy, jednak człowiek z którym przeprowadzono wywiad tworzył dzieła na oficjalnej wystawie artysty.

Wystawa o której mowa nosi tytuł Turf War i była debiutem Banksy’ego w 2003 roku. Człowiek z zasłoniętą twarzą, kaszkietem oraz w t-shircie pracuje nad dwoma dziełami, które są przypisywane autorstwu brytyjskiego artysty. Obrazy przedstawiają czarnego owada namalowanego na ścianie oraz dziecko bawiące się klockami w kształcie liter ułożonych w hasło Kill More.

Wywiad trwający dwie minuty, przeprowadzony przez reportera Haiga Gordona i częściowo udostępniony przez brytyjski dziennik The Sun ukazuje mężczyznę mówiącego przez 35 sekund. "Jestem zamaskowany ponieważ nie można jednocześnie być graffiti writerem i pokazywać swojej twarzy. Nie da się tego pogodzić’’ powiedział artysta. "Trudno jest tworzyć coś co będzie bawić, ale jeżeli masz przed sobą coś co liże cię po nosie obraz będzie bardziej interesujący" dodał, nawiązując do wystawy Turf War, podczas której artysta ozdobił zwierzęta gospodarstwa wiejskiego takie jak na przykład świnie, malując je barwami policji, owce w paski więźniów obozów koncentracyjnych a nawet królową Elżbietę II z głową szympansa.

Haig Gordon przypomina, że "był on zrelaksowany, wyluzowany i miły’’. Dodaje również ‘’Byłem zaskoczony. Bałem się, że okaże się on pretensjonalny, ale w rzeczywistości był przyjazny’’. Według reportera nie można było z pewnością stwierdzić czy to prawdziwy Banksy, ale wyglądało to jak ‘’zorganizowana impreza. Rzecznik prasowy wyglądał zwyczajnie, a nie jakby chciał nabrać media’’.

Richard Jones, dyrektor wydawnictwa Tangent Books, które opublikowało wiele książek na temat sztuki Banksy’ego, określił nagranie jako ‘’bardzo nietypowe’’ i ‘’bardzo rzadkie’’.

 

Kim jest Banksy?

Istnieje wiele teorii na temat tego, kim jest artysta, znany zarówno ze względu na jego sztukę jak i tajemnicę otaczającą jego tożsamość. Jedna z najgłośniejszych teorii mówi, że Banksy i Robert Del Naja, muzyk z zespołu Massive Attack to ta sama osoba. Tezę tą podtrzymuje fakt, iż oboje przynależą do kręgu artystycznego Bristolu. Ponadto wiele z dzieł Banksy’ego pojawia się w miejscach gdzie Massive Attack odbywa swoje trasy koncertowe. Obaj zaprzeczyli tym teoriom, choć przyznają, że istnieje między nimi pewna więź. ‘’To przyjaciel. Był już na kilku naszych koncertach’’ przyznał Del Naja, znany jako 3D.

Specjaliści znaleźli powiązanie estetyczne pomiędzy pracami Banksy’ego i Roberta Del Naja, znanego również jako artystę wizualnego. On również rozpoczynał swoją karierę jako graffiter. Przypisano mu wprowadzenie do sztuki szablonów, jednego z ulubionych nośników sztuki Banksy’ego. Ten typ techniki widoczny jest w jednej z nieautoryzowanych wystaw dzieł artysty, którą można obejrzeć w lizbońskim Cordoaria Nacional.

Autor: 
Lidia Mazurek
Źródło: 

dn.pt

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama