Aktorka Olivia Newton-John, gwiazda Grease, zmarła w wieku 73 lat.

Reklama

śr., 08/17/2022 - 20:16 -- MagdalenaL

Australijsko-brytyjska aktorka i piosenkarka Olivia Newton-John, która stała się światową gwiazdą wcielając się w postać Sandy w kultowym filmie Grease u boku Johna Travolty, zmarła w wieku 73 lat – poinformował 8 sierpnia jej mąż w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Aktorka „odeszła spokojnie na swoim ranczu w południowej Kalifornii dziś rano, otoczona przez rodzinę i przyjaciół”, dodał John Easterling w oświadczeniu. Newton-John zmagała się z rakiem piersi od 30 lat.

„Moja najdroższa Olivio, uczyniłaś życie nas wszystkich lepszym. Twój wpływ był niesamowity. Tak bardzo Cię kocham.” – napisał John Travolta w swoim wpisie.

Olivia Newton-John miała na swoim koncie czterdzieści albumów country i pop-rockowych – w tym przebojowy album Physical z 1981 roku – oraz setki koncertów na całym świecie.

Kiedy rak zaatakował ją w wieku czterdziestu lat (rak piersi i mastektomia w 1992 roku, później dwa nawroty w 2013 i 2017 roku z przerzutami), gwiazda cała swoją energię oraz sławę włożyła w walkę przeciwko chorobie. 

„Oliwia przez ostatnie trzydzieści lat była symbolem triumfu i nadziei, dzieląc się swoim doświadczeniem związanym z rakiem piersi”, napisał jej mąż zaznaczając, że na jej nazwisko został utworzony fundusz Olivia Newton-John Foundation Fund, którego celem jest finansowanie badań nad roślinami leczniczymi i rakiem.

You’re the One That I Want

Urodzona 26 września 1948 roku w Cambridge i w późniejszym życiu mianowana w przez królową Elżbietę II Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, jest wnuczką niemieckiego fizyka Maxa Borna, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad teorią kwantową. Jej ojciec walczył w siłach brytyjskich podczas drugiej wojny światowej, uczestnicząc w aresztowaniu Rudolfa Heßa.

Znana jako „Livvy”, miała zaledwie 5 lat, kiedy jej rodzina przeprowadziła się na drugi koniec świata – do Melbourne, w Australii. Będąc miłośniczką muzyki, w wieku 16 lat wygrała lokalny konkurs śpiewu. Matka naciskała na nią aby wykorzystała swój talent i wkrótce obie wyjechały do Anglii. Pierwsze single, pierwszy sukces. W 1974 roku, reprezentowała Wielką Brytanię w konkursie Eurowizji i zajęła czwarte miejsce, przegrywając m.in. z Abbą. 

Następnie udała się do Kalifornii, gdzie zdobyła sławę na scenie country i western. Została dwukrotnie uznana za „najpopularniejszą piosenkarkę Ameryki”, a także zdobyła Nagrodę Grammy, zwyciężając z królową Dolly Parton.  

John Travolta, niedługo po sukcesie w Gorączce sobotniej nocy, otrzymał rolę w musicalu Grease. Wydany w 1978 roku film odniósł ogromny światowy sukces. We Francji sprzedano łącznie 6 milionów biletów, więcej niż w przypadku Panienek z Rochefort czy West Side Story! Wszyscy nucili Summer Nights i You’re the One That I Want.

Pomimo tak ogromnego sukcesu, Olivia Newton-John nie pozostała długo w świecie kina. Po kilku filmach poświęciła się głównie muzyce i swojemu ranczu w Kalifornii, gdzie żyła w otoczeniu zwierząt.

Autor: 
Le Monde | Tłumaczenie: Natalia Chmielewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama