Akademia przeprasza Sacheen Littlefeather, która odmówiła Oscara w imieniu Marlona Brando

Reklama

śr., 08/17/2022 - 20:39 -- MagdalenaL

Sacheen Littlefeather, która odmówiła przyznania Oscara w imieniu Marlona Brando, otrzyma formalne przeprosiny od Akademii podczas wydarzenia w przyszłym miesiącu.

(CNN) — Sacheen Littlefeather miała tylko 60 sekund na przemówienie podczas rozdania Oscarów w 1973 roku. W swoim krótkim przemówieniu odmówiła przyznania Oscara dla najlepszego aktora w imieniu Marlona Brando, spotkała się z mieszanką głośnych okrzyków i wiwatów i broniła praw rdzennych Amerykanów w krajowej telewizji.

Prawie 50 lat później Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej formalnie przeprasza Littlefeather za złe traktowanie, jakiego doświadczyła podczas przemówienia i w następnych latach.

„Nadużycie, którego doświadczyłeś z powodu tego oświadczenia, było bezpodstawne i niesprawiedliwe” – napisał były prezes Akademii David Rubin w liście do Littlefeather. „Ciężar emocjonalny, przez który przeżyłaś, i koszt własnej kariery w naszej branży są nie do naprawienia. Zbyt długo odwaga, którą wykazałaś, była nie doceniana. Za to składamy nasze najgłębsze przeprosiny i szczery podziw”.

Littlefeather pojawi się w Muzeum Filmów Akademii w przyszłym miesiącu, aby omówić swój historyczny występ na Oscarach i przyszłość reprezentacji ludności rdzennej na ekranie, podała Akademia.

Littlefeather (siedząca w centrum), na zdjęciu w 2019 roku, nazwała wydarzenie na jej cześć „spełnieniem marzeń”.

W oświadczeniu Littlefeather nazwała nadchodzące wydarzenie, podczas którego osobiście otrzyma przeprosiny, „spełnieniem marzeń”.

„Jeśli chodzi o przeprosiny Akademii, my, Indianie, jesteśmy bardzo cierpliwymi ludźmi – minęło dopiero 50 lat!” powiedziała. „Musimy przez cały czas musimy zachować poczucie humoru. To nasza metoda na przetrwanie."

Kilku rdzennych artystów wystąpi podczas imprezy dla Littlefeather, w tym Bird Runningwater, współprzewodnicząca Sojuszu rdzennego Akademii i Virginia Carmelo, potomek ludu Tongva, który poprowadzi uznanie ziemi.

„To bardzo pokrzepiające widzieć, jak wiele się zmieniło, odkąd nie przyjęłam Oscara 50 lat temu”, powiedziała Littlefeather.

Jej przemówienie zyskało okrzyki i brawa

Kiedy Brando zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za główną rolę w „Ojcu chrzestnym”, był nieobecny. Zamiast tego poprosił Littlefeather, wówczas aktorkę i aktywistkę, o udział w ceremonii – i odmowę przyznania nagrody w jego imieniu.

Cicho i spokojnie wyszła na scenę w sukience z koźlej skóry, Littlefeather uroczyście przedstawiła się jako kobieta Apaczów i przewodnicząca National Native American Affirmative Image Committee.

„(Brando) z żalem nie może przyjąć tej bardzo hojnej nagrody, a powodem tego jest traktowanie Indian amerykańskich przez przemysł filmowy” – powiedziała do mieszanki okrzyków i oklasków, zatrzymując się i wyglądając na wyraźnie zdenerwowaną. „Proszę w tym momencie, abym nie wtrącała się w ten wieczór i że w przyszłości nasze serca i nasze zrozumienie spotkają się z miłością i hojnością”.

Littlefeather powiedziała, że obiecała Brando, że nie dotknie samej nagrody.

Brando odmówił również przyjęcia nagrody z powodu reakcji federalnej na Wounded Knee, kiedy członkowie Amerykańskiego Ruchu Indian zajęli miasto w Południowej Dakocie, ale napotkali opór ze strony federalnych organów ścigania. Littlefeather powiedziała, że obiecała Brando, że nie dotknie statuetki Oscara.

„Skupiłam się na ustach i szczękach, które otwierały się przed publicznością, a było ich sporo” – powiedziała oficjalnemu blogowi Akademii, A.Frame. „Ale to było jak spoglądanie w morze Cloroxu, wiesz, na widowni było bardzo mało osób innej rasy niż biała”.

Powiedziała też, że John Wayne, konserwatywny gwiazdor Zachodu, który kiedyś powiedział: „Indianie samolubnie próbowali zatrzymać (Amerykę) dla siebie”, oskarżył ją o „zdjęcie (jej) ze sceny”, chociaż był powstrzymywany przez ochroniarzy.

Po ceremonii Littlefeather powiedziała, że została „uciszona” i miała trudności ze znalezieniem pracy w przemyśle filmowym. Poświęciła większość swojej kariery po Oscarach na aktywizm i zakładanie organizacji sztuk scenicznych dla rdzennych aktorów.

Pomimo potępienia, jakie otrzymała od niektórych w Hollywood, którzy nie zgadzali się z jej obroną rdzennych Amerykanów, Littlefeather powiedziała, że otrzymała pochwały i wsparcie od liderów, takich jak Coretta Scott King i Cesar Chavez.

„Wiedziałam, że postąpiłam słusznie” – powiedziała dla A.Frame.

Autor: 
Scottie Andrew | Tłumaczenie: Julia Skorupa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama