„1918.Luksus wolności”

Reklama

pt., 11/09/2018 - 14:47 -- koscielniakk

Wystawa,organizowana przez Muzeum Mody i Fundusz Aleksandra Wasiliewa,z udziałem Muzeum Historii i Żeglugi Rygi,obejmuje lata 1912-24.Szczególnie ważny jest rok 1918,gdy Łotwa ogłosiła niepodległość.

 

 

 

Był to pełen sprzeczności czas,gdy stare zastąpione zostało nowym,co nie zawsze przebiegało harmonijnie-równocześnie istniały samochody i konne dorożki,damy noszące gorsety i młode emancypantki,mechanizacja pracy i manufaktury.Do 1914r. arystokracja i wyższa klasa średnia cieszą się bogactwem i luksusem,trwa Belle Epoque,gdzie kobiecie wyznaczono rolę pięknej ozdoby.

Niezauważalnie,ale nieodwracalnie zwiększa się tempo życia.Wzrasta liczba ludności w miastach,ilość samochodów,tramwajów,pociągów,parowozy są coraz szybsze,ulepsza się technologia,która daje szansę uniknięcia ciężkiej,męczącej pracy.Wraz z pojawieniem się telefonu usprawnia się komunikacja.

Rewolucje społeczne są,póki co,w planach,za to w sztuce odbywa się prawdziwa rewolucja.Kubizm,futuryzm,suprematyzm,ekspresjonizm bombardują oszołomionych odbiorców mnóstwem geometrycznych form,które zaskakują nieprzygotowanych widzów.

Reakcją na szybkie tempo życia i strach przed władzą maszyn była fascynacja naturą,tajemniczością,niewyjaśnionymi zjawiskami,uczuciowością.To zainteresowanie znajduje nieoczekiwanie odzwierciedlenie w odkryciu niezauważalnych,ale potężnych sił:elektronów,mogących oświetlać domy i poruszać silniki;niewidzialnych,ale przenikających na wylot promieni Roentgena i zadziwiających magnetycznych zjawisk.Okazuje się,że świat jest pełen tajemniczych właściwości,których istnienia nikt nie podejrzewał.Świat nie tylko przyspieszał,ale też zwiększał zasięg.

Próbą zrozumienia zachodzących procesów,poszukiwaniem równowagi i swojego miejsca w zmieniającym się świecie stał się mistycyzm,zainteresowanie hipnozą i okultyzmem,różne filozoficzne kółka i nurty.

I wojna światowa,która wybuchła latem 1914r.,zniszczyła istniejący porządek życia i przyspieszyła przemiany:walkę o prawa kobiet,walkę narodów o samostanowienie,dążenie niższych warstw do lepszego życia.

Gdy mężczyźni przebywali na froncie,rola kobiet w społeczeństwie całkowicie się zmieniła:delikatne,zamknięte w gorsety kwiatuszki zamieniły się w siostry miłosierdzia,pracownice umysłowe,kierowców,robotnice…Zmienia się też moda-luksusowe,bogato zdobione kreacje z drogich tkanin zamieniono na bardziej praktyczną odzież,sztywne gorsety zostały zastąpione luźniejszymi krojami,na pierwszy plan wysunęła się oszczędność i funkcjonalność.Kolejne kraje dają kobietom prawo głosu,możliwość zdobycia wykształcenia,pracy,podróżowania;kobiety mogą dziedziczyć,rozwieść się,posiadać dokument tożsamości i coraz aktywniej uczestniczą w życiu społecznym.

Jednym ze skutków wojny były też wielkie zmiany na mapie Europy.Po rozpadzie imperiów-carskiej Rosji,Austro-Węgier,Niemiec i Imperium Osmańskiego,powstały nowe,niepodległe kraje,wśród nich 3 nadbałtyckie:Łotwa,Litwa i Estonia.Każde państwo chciało pokazać swoją niezależność,dlatego w modzie (w kroju i zdobieniach) pojawiły się elementy ludowe.Wciąż pozostając eleganckim,ubiór wyróżniał się bardziej prostym krojem,co miało budzić skojarzenia z wolnością.

Na wystawie zaprezentowano odzież,meble i akcesoria wpływowych domów mody tamtego okresu:Worth,Redfern,Callot Soeurs,Jean Patou,Erte.

 

 

Autor: 
Tłum. Natalia Wójcik
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama