Kazachstan - część jednolitej kultury na mapie świata

Reklama

czw., 06/24/2021 - 02:38 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

Kultury narodowości świata są bardzo różnorodne i zachwycające. Każda zawiera w sobie duch przeszłości, który łączy się z obecnymi czasami, tworząc bogaty spadek dla przyszłych pokoleń. Nie możemy ignorować zwyczajów ustalonych przez czas i przodków. W taki sposób niszczymy narodową pamięć.

Poznaj swój kraj – siebie, swoją rodzinę, swój naród, swoją ziemię – a zobaczysz drogę do życia. Drogę, na której Twoje umiejętności zostaną w pełni realizowane. Dasz jej kontynuację, powtarzając ścieżkę, z której twoi potomkowie zaczną żyć. Ty też będziesz - Grzegorz Skoworoda.

Kazachstan - jeden z krajów, gdzie szanują tradycje i ściśle ich przestrzegają. Początki kultury tej narodowości formowały się w warunkach surowego stepu i ciężkiego przeznaczenia koczowników. Są ludźmi ze stalowym charakterem, znają swój rodowód najmniej do 3 pokolenia, podążają za zwyczajami i zawsze wspierają siebie nawzajem. Od samego urodzenia rodzice uczą swoich dzieci gościnności. Nawet jeśli zadzwonisz w nocy do Kazacha i powiesz, że za 15 minut będziesz z wizytą, on nigdy nie odmówi i przyjmie gościa jak najlepiej. Patrząc na sytuację z innej strony, kobiety w tym kraju mają mniej praw niż mężczyźni. Muszą utrzymywać mieszkanie zawsze w pełnym porządku, gotować jedzenia z nadmiarem przewidując gości, czy też wychodzić z domu tylko w towarzystwie męża albo syna. Świat się zmienia i teraz zdarza się coraz więcej przypadków kazachskich rodzin prowadzących europejski styl życia, gdzie żona ma prawo pójść z przyjaciółkami do restauracji.

Mówiąc o świętach, wspomnijmy niedawno minioną ceremonię nadejścia wiosny, nazywaną Nauryz. Obchodzą ją 22 marca przez jeden dzień, ale nawet po tym ludzie chodzą w goście i zapraszają do siebie, jakby kontynuując święto. W ten dzień gotują specjalne danie Nauryz Kozhe z 7 nieprzypadkowych składników: mleka, mięsa, masła, rysu, prosa, rodzynek i kukurydzy. Te produkty są symbolami siedmiu początków życia. Także cyfra 7 nie jest przypadkowa. W islamie oznacza ona 7 atrybutów Boga: siedem niebios, siedem warstw ziemi, siedem pokoleń ojców i dziadków i siedem dni tygodnia. Siódemkę w islamie można porównać z chrześcijańską dwunastką. 12 dań gotuje się na Wigilię (Boże Narodzenia), po jednym dla każdego z 12 apostołów. To święte liczby obu religii.

W ten dzień odbywają się także uroczyste gry. Jedna z nich nazywa się Kyz Kuu. Polega na tym, że młody chłopak powinien złapać dziewczynę i ucałować ją albo zdjąć chustkę z jej ręki (inna wariacja gry). Mają pomiędzy sobą dystans 10 metrów i dziewczyna startuje jako pierwsza, żeby mieć czas na ucieczkę. Odbywa się to na odcinku 400-600 metrów. Jeśli młodzieńcu nie udało się osiągnąć celu do końca wskazanej drogi, to w kierunku zwrotnym panienka stara się go chwycić i uderzyć batem.

Wyciągamy wniosek, że Kazachowie to nie tylko poważnie nastawiony naród, ale też weseli ludzie, którzy lubią zabawy i uśmiech i nie zawsze traktują życie racjonalistycznie.

Autor: 
Anastasiia Solohub
Polub Plportal.pl:

Reklama