Psy przetwarzają język podobnie do ludzi

Reklama

śr., 08/05/2020 - 15:11 -- AleksandraJ

Psy nie tylko są w stanie odróżniać ton głosu i treść komend. Ich mózg przetwarza je także na podobnej płaszczyźnie jak ludzki.

 

Psy rozumieją nie tylko w jaki sposób do nich mówimy, ale także co do nich mówimy. Wskazuje na to szereg dopracowanych eksperymentów, których wyniki zostały opublikowane w 2016 roku w czasopiśmie fachowym “Science” przez naukowców z węgierskiego uniwersytetu Loránda Eötvösa, skupionych wokół Atilli Andicsa. Według badań czworonogi rozpoznają, co chce od nich właściciel, nie tylko po tonie głosu, ale pojmują także znaczenie pojedynczych słów, jak “bierz go” albo “siad”, samych w sobie, także wtedy, gdy zostaną wypowiedziane monotonnym głosem. To nie jest jedyna wspólna cecha, która łączy rozumienie języka przez psy i ludzi. Ton głosu i treść w mózgu tych zwierząt jest przetwarzana na podobnych płaszczyznach jak u ludzi. Pokazuje to końcowy eksperyment, o którym pisze zespół w dzienniku fachowym “”Scientific Reports”.

Badacze prezentowali psom na nowo pochwały, np. ''dobry pies”, ''dobrze” i neutralne wyrażenia tj. ''jak gdyby”, “mimo to” - raz neutralnym raz podekscytowanym głosem. W tym samym czasie próbowali zbadać przy pomocy rezonansu magnetycznego, co dzieje się w głowie zwierząt. Już w 2016 Andics i jego współpracownicy zaobserwowali, że przetwarzanie treści słów i intonacji odbywa się w innych obszarach mózgu. Teraz odkryli jednak dodatkowo, że także hierarchia przetwarzania mowy zgadza się z ludzką: Tak jak u człowieka najpierw w obszarach podkorowych rozpoznawany jest ton mówionych słów. Za rozszyfrowanie treści są natomiast odpowiedzialne dalsze obszary kory mózgowej.

“Mimo, że przetwarzanie mowy u ludzi jest pod wieloma względami wyjątkowe, te badania pokazują ekscytujące podobieństwo między nami a gatunkiem bez własnego języka”, mówi Attila Andics. Niedawno odkryta u psów hierarchiczna forma przetwarzania języka opiera się prawdopodobnie na podstawowej zasadzie pracy mózgu: Z innych dziedzin wiadomo już od dawna, że bodźce z ładunkiem emocjonalnych rejestrowane są w dolnych obszarach, podczas gdy kompleksowe informacje i bardziej złożone przetwarzanie potrzebują mózgu.

 

 

Autor: 
Tłumaczenie: Aneta Garlikowska
Polub Plportal.pl:

Reklama