Majowie wyprzedzili Europejczyków o 2000 lat w kwestii uzdatniania wody

Reklama

sob., 12/19/2020 - 15:17 -- MagdalenaL

W cytadeli Tikal (na terytorium dzisiejszej Gwatemali), Majowie rozstawili piramidy oraz wiele innych budowli. Również wynaleźli filtry do wody.

Jedna z cywilizacji prekolumbijskiego Meksyku wyprzedziła o tysiące lat kontynent europejski w pozyskiwaniu wody pitnej za pomocą filtracji. Przeczytaj, jak to się stało!

Jedna z najstarszych i najbardziej zaawansowanych cywilizacji swoich czasów wciąż zaskakuje. Majowie wynaleźli wyszukany system filtracji wody z naturalnych i wytworzonych materiałów - 2000 lat wcześniej niż jego stosowanie rozszerzyło się w Europie. Do oczyszczania wód używali kwarcu krystalicznego oraz zeolitów. Niezwykła metoda, w której wiedza i umiejętności hydrauliczne znalazły zastosowanie w służbie społeczności. Ponadto, stała się dziedzictwem przyszłych pokoleń.

Majowie wznosili piramidy, rozplanowywali miasta i wytwarzali ozdoby. Wynaleźli własne pismo hieroglificzne, systemy numeracji, dokonali postępu w dziedzinie astronomii, matematyki, a także w zrozumieniu ekologii. Wśród tak wielu odkryć pojawiają się również filtry do wody, które zapewniły rozwój w zakresie środków sanitarnych i jakości życia.

Postęp nastąpił w mitycznej i tętniącej życiem cytadeli Tikal. Badacze z Uniwersytetu w Cincinnati (Stany Zjednoczone) odkryli obecność obu minerałów, które Majowie transportowali z odległości wielu kilometrów do swego nowatorskiego systemu filtracyjnego. Naukowcy odkryli dowody na istnienie tego mechanizmu filtrującego zbiorniku Corriental - źródle wody pitnej, położonym na północy terytorium obecnej Gwatemali.


Tweet opublikowany przez @uofcincy dotyczący odkrycia.

 

„Co ciekawe, Majowie odkryli ten skuteczny system już ponad 2000 lat temu”, powiedział Kenneth Barnett Tankersley. Profesor nadzwyczajny antropologii i główny autor badania skomentował niesamowitość badań terenowych i ich znaczenie.

Pomysłowi Majowie i filtry do wody

Antropolodzy, geografowie oraz biolodzy z Uniwersytetu w Cincinnati zidentyfikowali kwarc w gruboziarnistym piasku, a także zeolit (krystaliczny związek złożony z krzemu i glinu). Oba elementy tworzą naturalne sito molekularne, idealne do filtrowania wody.

Filtry usuwały z wody szkodliwe drobnoustroje i związki bogate w azot, metale ciężkie takie, jak rtęć oraz inne toksyny. „Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od niezwykle inteligentnej obserwacji empirycznej. Starożytni Majowie zauważyli, że ten konkretny materiał był związany z czystą wodą. I dołożyli wszelkich starań, aby go udoskonalić”, zaznaczył profesor Barnett.

Naukowcy również są zdania, że niektóre rezerwy wodne w Tikal zostały skażone toksycznymi dawkami rtęci, prawdopodobnie pochodzącymi z pigmentu zwanego cynobrem. Majowie używali go do dekoracji ścian oraz podczas ceremonialnych pochówków. Corriental był zbiornikiem wolnym od tych zanieczyszczeń.

W międzyczasie, Vernon Scarborough, emerytowany wykładowca antropologii z Uniwersytetu w Cincinnati, kolejny współautor badania, zauważył, że większość prac badawczych nad gospodarką wodną w czasach starożytnych próbowała wyjaśnić, w jaki sposób cywilizacje oszczędzały, gromadziły i kierowały wodę. „Jakość wody pitnej pozostaje kwestią, do której trudno się odnieść. Badanie przeprowadzone przez nasz zespół z UC otworzyło program badawczy określając jakość źródła wody oraz sposobu [jego] zapewnienia i utrzymywania”, stwierdził.

Dla Majów niezwykle ważne było znalezienie sposobów gromadzenia i przechowywania czystej wody, stąd pojawienie się konstrukcji do jej filtrowania. Tikal, a także inne majańskie miasta zostały wzniesione z porowatego wapienia, co utrudniało uzyskiwanie wody pitnej przez większą część roku podczas sezonowych susz.

Autor: 
Mariela León, Tłum. Renata Czop
Polub Plportal.pl:

Reklama