W Lizbonie powstanie Muzeum Żydowskie

Reklama

pt., 04/09/2021 - 10:55 -- MagdalenaL

Podpisano protokół dotyczący budowy Muzeum Żydowskiego, które będzie znajdować się u wybrzeży rzeki Tag, w pobliżu Wieży Belém.

Do inauguracji nowego Muzeum Żydowskiego w Lizbonie planowo dojdzie dopiero w 2024 r., ale pierwszy krok został już zrobiony, wraz z podpisaniem protokołu dotyczącego budowy i zarządzania powstałą przestrzenią kulturową zlokalizowaną pomiędzy Urzędem Miasta Lizbony a Stowarzyszeniem Hagada.

Muzeum Żydowskie zostanie wybudowane w Pedrouços, naprzeciwko rzeki Tag i wieży Belém, a dokładniej między Avenida da Índia i Rua das Hortas. Budynek będzie miał powierzchnię ok. 4 tys. m2 i będzie przedstawiał prawie dwutysiącletnią historię Żydów w Portugalii. Celem tego miejsca będzie zachowanie pamięci o narodzie i propagowanie oraz docenianie różnic kulturowych promując integrację międzywyznaniową.

Funkcję architekta powierzono Danielowi Libeskindowi, który ma na swoim koncie inne tego typu projekty w Europie (Berlin i Kopenhaga) oraz w Stanach Zjednoczonych (San Francisco). Libeskind był również odpowiedzialny za budowę pomnika Ground Zero upamiętniającego ofiary ataków terrorystycznych na bliźniacze wieże w Nowym Jorku we wrześniu 2001 roku.

"Lizbona będzie walczyć o wartości współistnienia kultur i wzajemnego szacunku jako kluczowego elementu społeczeństwa", powiedział burmistrz miasta, Fernando Medina.

Wiadomo również, że aby oddać hołd narodowi żydowskiemu zapowiedziano również budowę pomnika na Largo de São Miguel, w dzielnicy Alfama, gdzie pierwotnie planowano usytuować muzeum.

Autor: 
Tłumaczenie: Matylda Czarnecka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama