Obraz skradziony we Francji odnaleziony na Ukrainie

Reklama

pon., 05/06/2019 - 14:22 -- Anonim (niezweryfikowany)

Szacowany na półtora miliona euro, obraz „La porte de la Rochelle” został wycięty, a rama pozostawiona na miejscu, w muzeum w Nancy.

Obraz został skradziony w 2018 roku w Nancy (północny-wschód).

23 kwietnia, we wtorek, władze ukraińskie ogłosiły, że zajęły w Kijowie obraz impresjonisty francuskiego Paula Signac, o wartości szacowanej na 1,5 miliona euro. „Wkrótce będziemy mogli oddać obraz do muzeum”, oświadczyła z zadowoleniem minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Avakov prezentując obraz, La Porte de la Rochelle, w obecności ambasadora Francji, Isabelle Dumont.

Ten olej na płótnie pochodzący z 1915 roku, który przedstawia statki u wejścia do portu La Rochelle, został skradziony z muzem Beaux-Arts w Nancy w maju 2018 roku. Szacowany na 1,5 miliona euro, został wycięty, a rama pozostawiona na miejscu. „Misja wiedzy specjalistycznej zlecona przez wymiar sprawiedliwości potwierdziła właśnie autentyczność obrazu”, o wymiarach 46 na 55, sprecyzowała ze swojej strony osoba z merostwa z Nancy w swoim przemówieniu.

Złodzieje zatrzymani

Złodzieje, wszyscy pochodzenia ukraińskiego, zostali zatrzymani, zaznaczył w prasie szef policji, SerguÏÏ Kniazev, precyzując przy tym że obraz został odnaleziony w domu u jednego z podejrzanych również o śmierć jubilera. „Otrzymaliśmy informacje o grupie osób poszukujących nabywców obrazów skradzionych w Europie w zeszłym roku”, wyjaśnił drugi odpowiedzialny za sprawę z policji, SerguÏÏ Tykhonov. „Odkryto kilka dzieł sztuki, w tym ten obraz, w ramach serii poszukiwań.”

Według SerguÏÏ Kniazev, ukraińskie siły bezpieczeństwa współpracują również ze swoimi austriackimi odpowiednikami, aby sprawdzić możliwe implikacje tej grupy przestępczej w kradzież w Wiedniu innego obrazu, innego impresjonisty francuskiego, Augusta Renoir.

Autor: 
Joanna Kryk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama