Festiwal polskich filmów na Węgrzech

Reklama

sob., 05/18/2019 - 13:15 -- Anonim (niezweryfikowany)

Festiwal polskich filmów na Węgrzech (kiedyś nazywany Przeglądem Filmów Polskich) to najstarszy cykliczny projekt Instytutu Polskiego organizowany od 1993 roku przy udziale Budapest Film S.A. Jednocześnie jest to najstarsza węgierska wystawa polskiej produkcji filmowej. Przez ponad 25 lat pokazano widzom ponad 200 filmów. Festiwal odbywał się nie tylko w Budapeszcie, ale również w Debreczynie, Segedynie, Peczu, Miszkolcu, Gyorze oraz Sombathely. Oprócz najnowszych filmów fabularnych zobaczyć można było również klasykę polskiej kinematografii, a także inne ekscytujące wydarzenia towarzyszące, w tym filmy uniwersyteckie wielkich polskich reżyserów, filmy animowane ze światowej sławy polskimi muzykami jazzowymi, polskie i węgierskie filmy krótkometrażowe. Polski Festiwal filmowy jako pierwszy na Węgrzech zaprezentował nieme filmy z muzyką na żywo i pierwszym polskim filmem nakręconym w technologii 3D w Polsce. Na festiwalowej estradzie pojawiło się wielu artystów: reżyserów, aktorów, operatorów, inżynierów dźwięku, scenarzystów, filmowców, producentów, krytyków filmowych i innych.

Oprócz przedstawienia wielkich dzieł Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego, miejsce na ekranie filmowym miały filmy mniej znanych reżyserów takich jak: Krzysztof Krauze, Jan Jakub Kolski, Wojciech Smarzowski oraz Małgorzata Szumowska.

W ramach różnych wydarzeń towarzyszących zainicjowano dialog na temat sytuacji polskiej i węgierskiej produkcji filmowej, zaproszono do dyskusji młodych producentów i filmowców.

Kilka lat temu dzięki ścisłej współpracy z Metropolian University młodzi węgierscy graficy mieli okazję zaprezentować własne interpretacje polskich filmów.

W tym roku Festiwal Polskich Filmów zawitał w maju do Budapesztu, Debreczyna i Segedynu, czyli trzech największych miast Węgier.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 

polinst.hu

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama