Eurowizja 2020 odwołana! To pierwszy raz w historii

Reklama

czw., 03/19/2020 - 23:03 -- koscielniakk

Konkurs Piosenki Eurowizja cieszący się dużą publicznością został odwołany z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. O fakcie poinformowali w środę 18 marca organizatorzy. Gospodarzem tegorocznej imprezy miał być holenderski Rotterdam.

Na 12-14 maja zaplanowane były półfinały, a finał 65. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji miał odbyć się 16 maja. Polskę miała reprezentować Alicja Szemplińska z piosenką "Empires" ‒ zwyciężczyni programu „Szansa na sukces”. Corocznie zmagania wokalistów śledzi nawet 200 milionów widzów na całym świecie.

Tegorocznym hasłem konkursu miało być „Open Up!”. W konkursie zadeklarowało udział 41 państw. Do konkursu po roku przerwy wróciły Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

„Z głębokim smutkiem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. W ciągu ostatnich kilku tygodni badaliśmy wiele alternatywnych opcji, aby umożliwić organizację konkursu piosenki Eurowizji. Rozszerzająca się pandemia koronawirusa i restrykcje, jakie wprowadzone są przez wiele rządów i holenderskie władze, sprawiają, że przeprowadzenie koncertu na żywo, tak jak planowaliśmy, stało się niemożliwe” ‒ czytamy w oświadczeniu organizatorów.

„Eurowizja 2021 odbędzie się w Rotterdamie, ale w nowej formie i z nowymi występującymi. Wszyscy artyści, którzy mieli wystąpić w tym roku zostaną zaproszeni, ale z uwagi na zasady wydarzenia ich tegoroczne piosenki nie spełniają wymagań konkursowych” ‒ można przeczytać na Twitterze Super TV. Informacje te nie są jednak oficjalnie potwierdzone.

Tegoroczne nadzieje

Ubiegłoroczną Eurowizję 2019 wygrał Holender Duncan Laurence z piosenką „Arcade” pokonując reprezentanta Włoch, Mahmooda. Polskę reprezentował zespół Tulia z piosenką „Pali się”, który nie zakwalifikował się jednak do finału. W półfinale A dziewczyny zajęły 11 miejsce nie dające premii do głównego konkursu.

W 17‒letniej Alicji Szemplińskiej pokładano wielkie nadzieje, a ostatnie sukcesy na juniorskim konkursie Eurowizji wzmagały tylko apatyty. Przypomnijmy, że zwycięstwo w 2018 roku odniosła Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I want to be”, a rok później Wiktoria Gabor z „Superhero”.

Organizatorzy nie wiedzą jeszcze dokładnie w jakiej formie rozegrany zostanie przyszłoroczny finał. Niewiadomą pozostaje kwestia publiczności oraz biletów, a także uczestnictwo artystów, którzy w tym roku w maju reprezentować mieli własne kraje.

 

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

4fun.tv, eurowizja.org

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama