Doubs : „Les Nuits de Joux”, festiwal teatralny w dawnym więzieniu

Reklama

wt., 07/30/2019 - 18:08 -- Anonim (niezweryfikowany)
Festiwal w La Cluse-et-Mijoux (Doubs) w niesamowitym klimacie starego fortu

La Cluse-et-Mijoux, środa. Festiwal teatralny ma miejsce na zamku w Joux, ale również na ulicach Pontarlier.

Festiwal Les Nuits de Joux w miejscowości Cluse-et-Mijoux świętuje swoje 45 urodziny. W zeszły weekend ruszył nowy maraton teatralny, który potrwa do 10 sierpnia. Letnie wydarzenie, ma miejsce w ogromnym forcie w Joux, który od wieków blokuje wąski przejazd prowadzący do Szwajcarii. Jest to wyjątkowo lodowate miejsce, nawiedzane przez duchy wojny, natarć i dramatów.

Przekształcone w więzienie przez Ludwika XV gęste mury widziały śmierć przywódcy powstania przeciwko francuskim rządom kolonialnym na Haiti, Toussaint L’ouverture, po niecałym roku więzienia, zarządzonego przez Napoleona.

Przebywali tam również między innymi, francuski pisarz Octave Mirabeau oraz niewierna żona zwierzchnika tego miejsca, która miała zostać zamknięta w strasznych warunkach. To właśnie klimat jak również cały anturaż obiektu jest źródłem inspiracji dla aktorów festiwalu Les Nuits de Joux.

Dziesięciu aktorów, pięć sztuk

„Wiadomo, że historia tego miejsca jest dosyć krwawa, zaznacza reżyser, Damien Houssier. Ale cała ta atmosfera, którą dajemy się ponieść, nocnych spektakli na dziedzińcu honorowym, to prawdziwa magia!”

Podobnie jak ten w Awinion, festiwal Les Nuits de Joux również ma swój dziedziniec honorowy. To właśnie tam wystawionych zostanie 5 spektakli edycji 2019. Będą to :

« le Moche » (Szkarada), historia człowieka, który żałuje swojej brzydoty, « la Grève du sexe » (Wojna płci), żeby mężczyźni nie wyruszali już na wojnę, « Une très belle histoire du théâtre en presque 1h12 » (Piękna historia teatru w prawie 1h12), jak również dwie sztuki nawiązujące do Rewolucji francuskiej : « la Mort de Danton » (Śmierć Dantona) George’a Büchnera oraz « la Méduse démocratique » (Demokratyczna Meduza), w której Robespierre wyrównuje swoje rachunki z dwudziestką widzów wokół niego. Pod koniec, ze słynnym rewolucjonistą można nawet zjeść posiłek…

„Mamy trupę składającą się z dziesiątki profesjonalnych aktorów, dodaje Damien Houssier. To są cały czas ci sami aktorzy, którzy grają w tych pięciu spektaklach. To prawdziwy wyczyn.”

 

Gorzelnia Pernod również zaprasza na sztuki teatralne

Nie zabraknie również spektakli dla dzieci : « Le petit Prince » (Mały książę). „ Nie było żadnego problemu żeby przywieść do fortu trzy tony piachu i stworzyć samolot na miejscu ”, zaznacza dyrektor festiwalu, Francois Roizot. Słynna gorzelnia Pernod de La Cluse-et-Mijoux, położona u stup zamku, również będzie obiektem zwiedzania.

Autor: 
Philippe SAUTER/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 

leparisien.fr

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama