„Breaking Free”

Reklama

śr., 04/10/2019 - 11:34 -- Anonim (niezweryfikowany)

Bośniacko-hercegowińskie stowarzyszenie Zaboravljena djeca rata (Zapomniane Dzieci Wojny, od. Tłum.) we współpracy z wiedeńskim fotografem Sakherem Almonemem organizuje w Historycznym Muzeum Bośni i Hercegowiny w Sarajewie wystawę i okrągły stół pod nazwą "Breaking Free".

Muzeum po raz kolejny pokaże, jak bliska mu jest solidarność i ludzkie podejście do ważnych tematów.

Wystawa "Breaking Free" inspirowana jest opowieściami matek i ich urodzonych w wyniku wojny dzieci (tocząca się w latach 1992–1995 wojna domowa w Bośni i Hercegowinie była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia II wojny światowej, od tłum. za Wikipedią). Niewidoczni dla społeczeństwa, potępiani i dyskryminowani, w ciszy toczoną niekończącą się walkę.

„Przesłaniem wystawy jest przede wszystkim solidarność, empatia, wolność, równość i możliwość wyboru”.

Niewidoczne kategorie

Obecni przy okrągłym stole będą mieli okazję rozmawiać z ocalałymi matkami, dziećmi urodzonymi w wyniku wojennych gwałtów oraz dziećmi, których biologiczni ojcowie to członkowie organizacji humanitarnych, którzy przebywali w Bośni i Hercegowinie w latach 1992- 1995.

"Głównym tematem okrągłego stołu jest konfrontacja społeczeństwa Bośni i Hercegowiny z doświadczeniami zupełnie niewidocznych kategorii, a także ukazanie następstw prawnej nieobecności tychże w systemie kraju”.

"Walka dzieci urodzonych w wyniku wojny ma jedno ważne przesłanie : kobiety będące ofiarami gwałtów i wojennej agresji nie są winne temu, co im się przydarzyło. Ich trauma musi znaleźć akceptację społeczną i prawną".

Sakher Almonem jest urodzonym w 1986 roku syryjsko- francuskim artystą.

Po 12 latach kariery tancerza w Syrii, Francji i Austrii, zajął się fotografią sceniczną.

Otwarcie wystawy i okrągłego stołu przewidziane jest na 8 kwietnia. Wystawa potrwa do 14 kwietnia.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazeera

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama