Szef narkotykowy Caro Quintero został złapany w Meksyku

Reklama

sob., 07/23/2022 - 20:35 -- MagdalenaL

Od 9 lat Rafael Caro Quintero ukrywał się w Meksyku. Potężny kiedyś szef narkotykowy został znaleziony w krzakach. Założył on pierwszy narkotykowy kartel w kraju.

Pies tropiący „Max” odnalazł Rafaela Caro Quintero, który w latach 80. był uważany w Meksyku za „Narco de Narcos” (szefa narkotykowego wśród szefów narkotykowych), według władz Meksyku. Quintero został schwytany i aresztowany przez meksykańskie jednostki morskie północno-zachodniego Stanu Sinaloa. Caro Quintero został osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Almoloya, 85 km na zachód od Meksyku. Ostatnio miał on dowodzić mniejszym kartelem Caborca.

FBI wyznaczyło nagrodę za schwytanie przestępcy w wysokości 20 milionów dolarów

Policja Federalna FBI umieściła Caro Quintero na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych przestępców. W 2018 roku FBI wyznaczyło nagrodę za jego schwytanie w wysokości 20 milionów dolarów. Prokurator Generalny USA, Minister Sprawiedliwości Merrick B. Garland dziękował meksykańskim władzom za aresztowanie 69-latka. Zostanie natychmiast zawnioskowane o ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, aby mógł on tam stanąć przed sądem. „Nie ma bezpiecznego schronienia dla ludzi, którzy porywają, torturują i mordują amerykańskich śledczych”, podkreślił.

Amerykańscy Śledczy oskarżają Quintero o porwanie, tortury i zabójstwo agenta specjalnego DEA, Enrique „Kiki” Camarena w 1985 roku. To zdarzenie poważnie odbiło się na stosunkach między USA a Meksykiem. Odbudowanie wzajemnego zaufania zajęło obu krajom dziesięciolecia.

28 lat odsiadki za morderstwo

Z powodu zamordowania agenta DEA Quintero odsiedział w więzieniu już 28 lat. W 2013 roku Caro został zwolniony z powodu domniemanych uchybień proceduralnych. Sąd Najwyższy Meksyku uchylił tę decyzję, ale Quintero zdążył już się ukryć.

Kartel Guadalajara był w latach 80. szczególnie potężny. Jest on wzorem do naśladowania dla „nowoczesnych” meksykańskich karteli narkotykowych i jako jeden z pierwszych współpracował z kolumbijskimi szefami narkotykowymi przy transporcie kokainy z Kolumbii do USA.

Rozwiązanie kartelu Guadalajara doprowadziło do powstania kartelu Sinaloa, któremu przewodził Joaquin „El Chapo” Guzman. Meksyk dostarczył Guzmana do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku. Odsiaduje on tam aktualnie dożywocie.

Rozbity helikopter marynarki wojennej - 14 osób nie żyje

Doszło do tragicznego wypadku przy aresztowaniu Caro Quintero. W Sinaloa rozbił się śmigłowiec marynarki wojennej, a 14 osób zginęło. Jeden oficer został ciężko ranny. Nastąpił wypadek przy lądowaniu helikoptera w miejscowości Los Mochis.

Meksykański Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador wyraził wyrazy współczucia  w mediach społecznościowych dla rodzin zmarłych. Wszyscy oni poparli akcję aresztowania.

Od 2006 roku Meksyk korzysta z wojska w walce z handlarzami narkotyków. Według danych, w kraju od tego czasu zginęło 340 tys. osób w aktach przemocy karteli narkotykowych.

Autor: 
Tłumaczenie: Agata Wiechowska
Polub Plportal.pl:

Reklama