Rudy Giuliani został poinformowany o śledztwie kryminalnym w stanie Georgia, którego jest celem

Reklama

wt., 08/16/2022 - 20:16 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Mary Altaffer/AP

Były burmistrz Nowego Jorku został określony jako kluczowa postać w próbie unieważnienia wyników wyborów w 2020 roku przez Donalda Trumpa.

Były adwokat Donalda Trumpa Rudy Giuliani stał się celem śledztwa kryminalnego w stanie Georgia. Bada ono próbę unieważnienia wyników wyborów z 2020 roku, jaka miała miejsce w tym stanie oraz której podjął się były prezydent Donald Trump i jego zwolennicy. Owy obrót wydarzeń potwierdziło źródło poinformowane w poniedziałek.

Uznanie 78-letniego Giulianiego za cel – a nie podmiotm – podnosi stawkę prawną dla byłego prezydenta Nowego Jorku, którego to nazwano kluczową postacią w próbie cofnięcia porażki wyborczej byłego prezydenta przeciwko Joe Bidenowi w stanie Georgia.

Biuro Fani Willis, prokurator okręgowegej w hrabstwie Fulton wniosło oskarżenie do sądu i powiedziało Giulianiemu, że był celem śledztwa kryminalnego badającego wyżej wymienioną próbę.

Willis wymieniła już około tuzina innych osób będących celami dochodzenia, w tym dwóch senatorów stanu i głowę lokalnego ramienia partii Republikanów.

Ujawnienie zgłoszone wcześniej przez „New York Times” postawiło przed Giulianim trudne wybory, w tym: powołać się na piątą poprawkę (będącą prawem broniącym przed składaniem samooskarżających zeznań), czy jednak współpracować i mieć nadzieję na złagodzenie wyroku.

Giuliani ma zeznawać przed specjalnym wysokim sędzią w poniedziałek w Atlancie. Wiadomość o uznaniu go za cel dochodzenia pojawiła się kilka dni po tym, jak sędzia w hrabstwie Fulton powiedział oskarżycielom, by poinformować byłego burmistrza o swoim statusie w kwestii śledztwa.

Sędzia w hrabstwie Fulton powiedział, że przekazanie mu takowej informacji ułatwiło by zrozumienie „jak wielki wpływ to wywrze na tym, ile czasu Giuliani spędzi przed wysokim sędzią”. Brany pod uwagę jest fakt, że ma on pojawić się w sądzie po długiej podróży z Nowego Jorku, gdzie mieszka na co dzień.

Autor: 
Hugo Lowell | Tłumaczenie: Kamil Andrzejczak
Polub Plportal.pl:

Reklama